Европейският съюз (ЕС) и САЩ са близо до споразумение относно суровините, използвани в батериите за електромобили, което би позволило на компаниите от блока да си осигурят достъп до някои от стимулите, заложени в подписания през август от американския президент Джо Байдън Закон за намаляване на инфлацията (IRA), споделя Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) по икономическите въпроси, цитиран от Bloomberg.
Вашингтон и Брюксел ще могат да „разрешат някои проблеми, но със сигурност не всички“ в текущите преговори по IRA, подчертава пред германския вестник Augsburger Allgemeine Домбровскис.
Той определи като „дискриминационни“ условията по „споразумението за данъчни облекчения за американските електромобили“, както и стимулите при лизинг на електрически превозни средства. Еврокомисарят добави, че между САЩ и ЕС все още има „съществени различия в областта на възобновяемата енергия и водорода“.
„Споразумение е постижимо и за производството на батерии“, посочва Домбровскис. „Европейските компании трябва да бъдат третирани по същия начин като партньорите за свободна търговия на САЩ“, категоричен е той.
Климатичният пакет на САЩ включва около 500 млрд. долара нови разходи и данъчни облекчения за насърчаване на производството и услугите в страната и дава определени привилегии на страни, които имат сключени споразумения за свободна търговия с Вашингтон, като Канада, Мексико и Австралия.
Фокусът на федералната помощ върху стимулирането на американската индустрия разгневи търговските партньори на САЩ в Азия и Европа, които заявиха, че пакетът дискриминира техните компании, особено производителите на автомобили.
Домбровскис, който ще пътува до САЩ в началото на следващия месец, казва, че март ще бъде „решаващ“ за преговорите, отбелязвайки, че Министерството на финансите на САЩ трябва да публикува насоки относно климатичния пакет в даден момент през месеца.
Попитан за състоянието на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ, той заяви, че не вижда никакъв шанс за възобновяване на преговорите, които според него са се провалили поради „проблеми и от двете страни“, включително при въпросите относно селското стопанство.
„Ние търсим други форми на сътрудничество и създадохме съвместен съвет за търговия и технологии“, подчертава Домбровскис, добавяйки: „Вместо да се стремим към всеобхватно споразумение за свободна търговия, трябва да намерим секторни форми на сътрудничество“.