IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има ли риск български фирми да пострадат заради санкциите по "Магнитски"?

Санкциите на САЩ по този закон не могат да навредят на отношенията между Вашингтон и София, посочи адв. Христо Нихризов

20:54 | 14.02.23 г.

Глобалният закон "Магнитски" на САЩ предвижда наложените санкции срещу посочените лица да се налагат и да имат действие в САЩ и спрямо американски компании и субекти. От правна гледка точка такива санкционни действия не са пряка намеса във вътрешната политика на друга държава. Това коментира адв. Христо Нихризов, адвокатско дружество "Димитров, Петров и Ко", в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Законът е адресиран до всички американски физически и юридически лица и техни клонове. Те се задължават да блокират имущество на санкционирани лица, което попада в тяхната юрисдикция или се намира в САЩ, така че няма реално пряко действие в България, освен ако имущество на такива лица не се държи от американски компании в България.

Миналата седмица Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите (OFAC) на САЩ санкционира петима настоящи или бивши държавни служители на България — Румен Стоянов Овчаров, Александър Христов Николов, Иван Киров Генов, Николай Симеонов Малинов, и Владислав Иванов Горанов — за широкото им участие в корупцията в България. Действията на OFAC се основават на предишни санкции на САЩ срещу Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков и свързани лица. Засилвайки тези действия, Обединеното кралство също посочи Пеевски, Божков и Желязков под Глобалния антикорупционен санкционен режим на Обединеното кралство.

Извън политиката, санкциите на САЩ по "Магнитски" не могат да навредят на отношенията между Вашингтон и София, коментира гостът в предаването. 

"Реално и чисто правно няма механизъм, по който той (Законът "Магнитски") в каквото и да си качество да задължи българска институция да направи нещо... Става въпрос за санкции, насочени към конкретни физически и юридически лица - това пряко и правно не е междудържавен въпрос. … От политическа гледна точка, далеч не е така - не всеки попада в тези санкции, не и цели държави, те винаги са насочени към конкретни лица, които са имали или имат качеството на висши държавни служители", коментира събеседникът.

За САЩ законът е инструмент за осъществяване на външната им политика и за защита на демократичните ценности и правата на човека, коментира Нихризов. "Магнитски" защитава тези ценности в други държави, но няма пряко действие за тях, подчерта Нихризов. Санкциите на Великобритания копират тези на САЩ и техното въздействие е същото.

Санкциите се налагат или директно от президента на САЩ, или след подаване на сигнал от комисия в Конгреса на САЩ към президента, който след това има около 120 дни да реагира на сигнала. Санкциите могат да се свалят след представяне на доказателства, че дадено лице е попаднало неправилно в списъка.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:56 | 14.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още