IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новоизбраният чешки президент: Западът трябва да признае, че Китай е неприятелска страна

Петър Павел предизвика Пекин, като стана първият избран държавен глава в Европа, който говори с тайвански президент

23:39 | 01.02.23 г. 7
Снимка: EPA/БГНЕС
Снимка: EPA/БГНЕС

Новоизбраният чешки президент призова страните членки на ЕС да се откажат от илюзиите си за Китай, като заяви, че страната му вече „не се държи като щраус“ във връзка с различията в интересите с Пекин, пише Financial Times.

Предупреждението на Петър Павел е отправено дни след като бившият командир от НАТО спечели изборите в Чехия, като победи с голяма преднина популисткия си опонент с атлантическа, проевропейска платформа.

Един от първите ходове на Павел беше да опровергае опасни според него неверни представи за Китай, които били показани от нежеланието на Пекин да осъди нашествието на Русия в Украйна.

„Трябва да сме много ясни за това – Китай и режимът му не са приятелска страна в този момент, това е несъвместимо със западните демокрации в стратегическите им цели и принципи“, заяви Павел в интервю за FT. „Това е просто факт, който трябва да признаем“, допълни той.

Въпреки предупрежденията за потенциални ответни мерки в понеделник Павел стана първият избран европейски държавен глава, който говори с президента на Тайван Цай Ингвен. Павел заяви, че Чехия ще се възползва повече от Тайван, отколкото от Китай икономически, „няма да се държим като щраус и да се крием от тази реалност“.

След разговора на Павел с Цай Китай реагира бурно, като призова Прага да промени посоката, за да избегне „непоправими щети“ в отношенията. Говорителката на външното министерство Мао Нин заяви, че Павел „е игнорирал многократни опити на Китай да го разубеди“ и „е стъпил върху червена линия за Китай“.

Пекин, който иска от останалите страни също да се отнасят към Тайван сякаш е част от Китай, наказа Литва за позицията си в подкрепа на Тайпе с целенасочени ограничения върху износа му. През декември ЕС отнесе спора на Китай с Литва пред Световната търговска организация.

Но тези рискове не попречиха на Павел да изрази позицията си. „Запознат съм с някои… потенциални заплахи, но в същото време не виждам истинско нарушаване на принципи в отношенията между Чехия и Китай“, каза той.

Според Павел телефонният разговор е бил по инициатива на Тайван. Но той е готов да се срещне с Цай на определен етап и иска по-силни отношения със страната. „Тайван несъмнено е суперсила в областта на микрочиповете днес“, заяви Павел. Председателят на долната камара на чешкия парламент ще посети Тайпе през март и Павел заяви, че това посещение трябва да донесе „някои нови идеи как да се разшири сътрудничеството ни“.

Обяснявайки възгледите си за света, Павел заяви, че „определено“ трябва да се извлече поука от неуспеха на Пекин да възпре Москва при нашествието ѝ в Украйна. „Несъмнено Китай имаше шанс за силен глас в повлияването на руските решения, но не се възползва от него. Остана встрани“, допълни той.

По отношение на ЕС Павел заяви, че вижда възможност за развитие на Вишеградската четворка между страната му, Словакия, Полша и Унгария макар да изрази притеснения заради хватката на Виктор Орбан върху Будапеща.

Той отбеляза отстраняването в последно време от Орбан на офицери от армията, които били свързани повече с НАТО, отколкото със собствените русофилски възгледи на унгарския лидер. „През последните години виждам в Унгария постепенна концентрация на власт около Виктор Орбан и ограничения върху всички, които имаха различен възглед“, коментира Павел. Отстраняването на офицери „е продължение“, допълни той.

Павел прогнозира, че първите танкове „Леопард“ германско производство може да бъдат доставени на Украйна „в идните седмици“, като заяви, че те ще дойдат основно от Полша и от други страни в региона.

Според него конфликтът сред съюзниците от НАТО заради танковете показва как политиката за въоръжаване на Украйна може да се промени и когато става въпрос за изтребители.

„Преди месеци никой не очакваше, че ще има широко съгласие за изпращане на танкове, а сега имаме ангажимент за над 300. Затова не бих бил твърде строг в преценката кои области ще бъдат забранени и кои ще бъдат отворени. Това ще зависи от положението на бойното поле“, каза Павел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:40 | 01.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 5
andy
преди 1 година
До: andyЗа да угодят на господаря си, като примерни васали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 6
andy
преди 1 година
"Преди месеци никой не очакваше, че ще има широко съгласие за изпращане на танкове, а сега имаме ангажимент за над 300." Преди войната Украйна имаше над 3000 танка. Къде са те сега?! Тези 300 бързо ще отидат при другите. Лошото е че умират много хора. 400 000 украйнски мъже вече са загинали. Цивилните жертви никой не ги знае колко са. Мафията има канали за трафик на деца за органи. Бъркотията и страданието нямат граници. А западните марионетки продължават да наливат бензин в огъня. За да у
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 5
khao
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС Точно тка проззз. отваряш 50те най развити държави и 49 от тях за съюзници на Запада или част от него... лесно се броят, даже и от функционално прозззти типчета като теб! харчиш ли дивиденти от гъъъзпром?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 9
Р?мператоръ
преди 1 година
Западът по-лесно ще осмисли кои са му приятелите... защото се броят на пръстите на едната ръка вече... Впрочем освен Австралия и реално фалиралите джадаи и Южна Кория (дето върви по техния път) май други просто няма...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 11
danchomentata
преди 1 година
The Dukovany reactor complex appears in the video game Tom Clancy's EndWar as a potential battlefield. https://btvnovinite.bg/bulgaria/gazovata-vrazka-balgarija-sarbija-radev-i-vuchich-davat-start-na-stroezha.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 11
danchomentata
преди 1 година
рим берлин токиоhttps://***.vesti.bg/bulgaria/prezidentyt-na-ungariia-katalin-novak-na-poseshtenie-u-nas-6160671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 3
doba
преди 1 година
Павел още от първия ден влиза остро на Китай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още