IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравко Попов: България не направи достатъчно, за да убеди Нидерландия, че сме готови за Шенген

Предвид поведението на двете основни партии в парламента, по-логично и реалистично изглежда да се отиде на избори, смята Попов

13:57 | 18.12.22 г. 1

Нидерландия бе с много висок скептицизъм към нашите интеграционни усилия и политики от самото начало. Още преди влизането ни в Европейския съюз нидерландски дипломати ме съветваха, че България трябва да направи по-голямо усилие на терена на Нидерландия, за да промени общественото мнение за себе си. Това каза проф. Здравко Попов, философ и дипломат, в предаването"Клуб Investor” по Bloomberg TV Bulgaria.

"Общественото мнение там трайно е свързано с негативно отношение към България, поставящо под въпрос европейския статус на страната ни. Даваха съвети – поработете малко с нашите медии, поработете малко с нашите граждани, защото това ще има значение за бъдещите интеграционни усилия на България. Но ние не поработихме, а посолството ни в Хага е едно от най-малките, които имаме в Европа. В този смисъл и ние носим своеобразна отговорност за това, че макар още преди 20 години да разбрахме, че Нидерландия е специфична страна със специфично отношение към нас, не положихме достатъчно усилия в тази област", отбеляза Попов.

Нидерландците дадоха ясно да се разбере, че нямат нищо против Румъния и че ако Румъния може да се раздели от България, те биха подкрепили румънското членство в Шенген, допълни гостът. 

„Затова е важно да бъдем проактивни в тези точки на Европа, а и в глобалния свят, където сме уязвими и където има силно скептично отношение към нас”, изтъкна Попов.

По думите на събеседника политическата ситуация у нас е патова, а ключът се държи от двете партии – ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната”. Ако една от двете партии не се съгласи да играе с другата партия, няма как да има правителство.

„Виждаме, че партиите са в някакъв смисъл капсулирани относно възможността да постигнат разумен компромис. При тази ситуация по-реалистично и по-логично изглежда да се отиде на избори”, допълни той.

Коментирайки развитието на войната в Украйна, събеседникът каза, че се забелязват две неща. Първо, според сателитни снимки руската армия се окопава и изгражда серия от военни инсталации около транспортни и естествени маршрути – реки, мостове, езера, което говори, че войната ще продължи и все повече започва да изглежда като дългосрочен проект. Второто нещо, което анализаторите коментират е, че войната придобива все повече тотален характер и все едно става дума за завладяване на цялата територия на Украйна. В този смисъл опасенията, че Киев ще бъде продължително обсаден отново и атакуван непрекъснато, са логично продължение на това, което виждаме.

„Тази война има по-големи цели, свързани с някакво пренареждане на света. Забелязваме симптоми за това от доста години, когато започна да се разпада т.нар. глобален консенсус. До голяма степен това, което в момента виждаме в света, е конфликт между победителките от Втората световна война. Съответно всички страни, които кръжат около една или друга победителка във Втората световна война, също са въвлечени в това напрежение. Следователно целият свят в момента е в много тревожно и рисково състояние ”, каза Попов.

Видео с целия разговор гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всички гости на „Клуб Investor” може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:10 | 18.12.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още