IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Окончателно: Социалните помощи се обвързват с линията на бедност

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за социалното подпомагане

18:21 | 15.12.22 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Социалните помощи да се определят според размера на линията на бедност за съответната година, определена с постановление на Министерския съвет. Това реши парламентът с приетите на второ четене промени в Закона за социалното подпомагане, съобщава БТА.

Сега социалните помощи се определят на база на гарантирания минимален доход, който в момента е 75 лева.

С обвързването на системата за социално подпомагане с линията на бедност ще се изпълнят препоръките на Европейската комисия и условията за активиране на Плана за възстановяване и устойчивост, свързани със схемите за минимален доход. Също така ще се създадат необходимите условия за оптимизиране на системата за социално подпомагане - разширяване на обхвата на подпомаганите лица и семейства и увеличаване на размера на помощите, се посочва в мотивите към промените.

Не се допуска принудително изпълнение върху вземанията на лицата по Закона за социално подпомагане, освен в определени случаи, прие още парламентът. От парични социални помощи не могат да се правят удръжки, освен за надвзети средства за социално подпомагане в резултат на счетоводно-техническа грешка и запори за вземания за издръжка на деца. Сега депутатите добавиха, че могат да се правят удръжки и за недобросъвестно получени средства от социални помощи, установени с влязъл в сила акт.

Хората, недобросъвестно получили социални помощи, ще се лишават от тях до възстановяване на дължимите суми, но за срок не по-дълъг от една година, вместо както беше досега - две години.

Промените влизат в сила от 1 юни 2023 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:21 | 15.12.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още