Британският финансов министър Джереми Хънт заяви, че иска да поддържа „приятелски отношения“ с Европейския съюз (ЕС), седмици след като стана ясно, че е казал, че Обединеното кралство трябва да търси по-тесни търговски връзки с блока.
„Събитията от миналата година показаха, че сме взаимозависими“, изтъкна Хънт пред Financial Times. „Това ще бъдат едни приятелски отношения с нашите съседи“, добави той.
По-ранна публикация за личните му възгледи относно връзките между Обединеното кралство и ЕС предизвика безпокойство сред някои консерватори в Лондон, които допускат, че правителството ще се опита да смекчи условията около Brexit, договорени преди три години. Въпреки че и Хънт, и министър-председателят Риши Сунак бързо опровергаха подобна възможност, съмненията остават.
В петък Хънт настоя, че Великобритания ще има независима търговска политика и ще въведе регулации в национален интерес. Но той също така оприличи отношенията между Обединеното кралство и ЕС с връзките на Канада с САЩ и тези на Австралия с Нова Зеландия.
„Великобритания остава ангажирана европейска държава“, подчерта Хънт пред FT.
Неговите коментари бяха предхождани от разкриването на набор от реформи във финансовите услуги във Великобритания, които е малко вероятно да доведат до драматично прекрояване на индустрията, каквото предвиждаха някои от най-ревностните привърженици на Brexit.
Мерките включват облекчаване на правилата за ограничаване на капитала, за да се намали тежестта върху по-малките банки и планове за замяна на регулациите на ЕС в области като разкриване на информация за финансови продукти, информира Министерството на финансите. Правителството на Риши Сунак също така каза, че ще преразгледа „правилата на ЕС, които изваждат листнатите в Обединеното кралство компании“.
Хънт посочи, че страната му е имала възможност да направи „много неща“ от списъка със задачи, още докато е била член на ЕС, въпреки че министърът добави, че Brexit е осигурил на правителството „повече свобода“ да променя по-бързо разпоредбите.
В края на ноември Хънт отхвърли твърдението, че Brexit ще свие британската икономиката с 4% в дългосрочен план. „Това, което не приемам, е, че дългосрочното въздействие на това решение ще ни направи по-бедни“, изтъкна Хънт в интервю за Sky News, след като беше попитан за прогнозата на Службата за бюджетна отговорност, според която Brexit ще намали британския брутен вътрешен продукт (БВП) с 4% в дългосрочен план. „не приемем тези 4%“, изтъкна финансовият министър.
Ново проучване във Великобритания показва, че британците отхвърлят Brexit с 57% срещу 43%. В средата на ноември YouGov Plc съобщи, че рекордните 56% от анкетираните сега смятат, че решението за Brexit е било погрешно. Около 19% от гласувалите в подкрепа на Brexit сега съжаляват за избора си.