IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шотландия вече не може да разчита на икономическото управление на Лондон

Само независимостта и членството в ЕС ще гарантират бъдещия ни просперитет, смята първият министър на страната Никола Стърджън

14:05 | 17.11.22 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

По време на кампанията за референдума за независимост на Шотландия през 2014 г. на хората в страната беше казано, че ако гласуваме с „Не“, можем да разчитаме на стабилността на управлението на икономиката от Лондон, пише за Financial Times Никола Стърджън, първи министър на Шотландия.

Това послание за стабилност, основано на предпоставяната икономическа сила на Обединеното кралство (от която членството в ЕС беше ключова част), доминираше в посланията на политиците против независимостта. Но дори по това време Обединеното кралство вече демонстрираше това, което се превърна в негови определящи икономически характеристики - слаб растеж, ниска производителност и дълбоко неравенство.

В резултат на катастрофалното решение за напускане на ЕС - против желанието на огромното мнозинство от хората в Шотландия - този по своята същност слаб и нестабилен икономически модел сега изглежда е заложен в бъдещето на Обединеното кралство.

Английската централна банка (АЦБ) предупреждава, че Обединеното кралство е на път да навлезе в най-дългата рецесия от 30-те години на миналия век и нейният анализ ясно показва, че „специфични за Обединеното кралство фактори“ влошават нещата. Един от тях несъмнено е Brexit. Но въпреки нарастващите доказателства за вредата, която той нанася, нито една от основните партии в Обединеното кралство не призовава за неговото обръщане. Всъщност лидерът на лейбъристите Киър Стармър вече е на едно мнение с правителството на Обединеното кралство по въпроса. Лейбъристите се превърнаха в про-Brexit партия с про-Brexit лидер.

Това просто потвърждава очевидното от известно време: единственият начин Шотландия да си върне членството в ЕС и икономическите ползи, които то носи, е като стане независима държава. От 2016 г. насам подкрепата за членство в ЕС се покачи още повече в Шотландия. Всъщност изглежда, че тя сега е силна и в Англия. Следователно конспирацията на лейбъристите за мълчание по отношение на Brexit е не само дълбоко вредна икономически, но до наближаването на следващите общи избори може да се окаже дълбока стратегическа грешка.

Именно под тези тъмни Brexit облаци министърът на финансите Джеръми Хънт ще направи тази седмица своето есенно изявление. Като се има предвид, че той вече предупреди за „изключително трудни“ решения, можем да бъдем сигурни, че предстоят големи съкращения на публичните разходи, както и значително увеличение на данъците. Много се говори за необходимостта от запълване на така наречената „черна дупка“ в публичните финанси на Обединеното кралство от може би 40-55 милиарда паунда – числа, които бяха влошени от погрешни политически решения и се основават на несигурни прогнози за това как да се намали дългът като дял от брутния вътрешен продукт.

Също така е жизненоважно да се помни, че всякакви допълнителни съкращения ще дойдат, докато обществените услуги все още се възстановяват от последния период на строги икономии и от Covid-19, и докато се борят с въздействието на инфлацията. Бюджетът на шотландското правителство, например, е с 1,7 млрд. паунда по-малък от това, което беше определено през декември в резултат на инфлацията, но Шотландия не е получила нито едно допълнително пени от правителството на Обединеното кралство.

Фискалната устойчивост, разбира се, е от съществено значение, но засягането на обществените услуги с нова вълна от строги икономии вероятно ще удължи рецесията и ще затрудни постигането на дългосрочна устойчивост. Когато повратният момент Brexit и ентусиазмът на вътрешния министър за намаляване на имиграцията се добавят към микса, перспективите за растеж изглеждат още по-мрачни.

Именно на този фон шотландското правителство подновява своята икономическа аргументация за независимост. Изложихме как независима Шотландия може да процъфтява при нов икономически модел, базиран на изобилните ни възобновяеми енергийни ресурси, нов подход на социално партньорство, по-големи права на работното място, миграционна политика, съобразена с нашите нужди, и самостоятелно членство в ЕС в рамките на огромен единен пазар, който по население е седем пъти по-голям от Обединеното кралство, пише Стърджън.

Изготвихме планове за инвестиционен фонд в размер на 20 милиарда паунда, използвайки правомощията за вземане на заеми и приходите от петрол, които ще останат, докато направим прехода от изкопаеми горива, за да дадем тласък на растежа в една нова независима страна.

Няма гаранции за успех. Но е показателно, че независими европейски държави, сравними с Шотландия, като скандинавските страни, Ирландия, Австрия и Швейцария, имат по-висок национален доход на глава от населението и по-ниско неравенство от Обединеното кралство.

Разбира се, ще има значителни проблеми при прехода, с които ще се сблъскаме и ще преборим, като ние изложихме предложения, които ще позволят преминаване от икономическия модел на Обединеното кралство с нисък растеж и високо неравенство към по-добро независимо бъдеще.

Не знаем подробностите за това какво ще съдържа изявлението на финансовия министър в четвъртък, но едно нещо вече е ясно - за да изградим по-проспериращо и по-справедливо бъдеще, шотландската независимост е не само желателна, но вече и насъщна, пише още първият министър на Шотландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 17.11.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още