IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Атанас Пеканов: Над 16 млрд. лв. ще се влеят в икономиката през следващите 6 години

Трябва да осигурим сериозен контрол по изпълнението на оперативните програми, за да сме сигурни, че ще постигнем максималния ефект, заяви вицепремиерът

12:50 | 21.10.22 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В рамките на последните два месеца бяха одобрени европейските средства по седем от оперативните програми – 14 млрд. лв., които ще се влеят в българската икономика в следващите шест години по новия програмен период. Отделно националното съфинансиране е над 2 млрд. лв., като общо средствата стават над 16 млрд. лв. Това съобщи на брифинг днес в Министерския съвет вицепремиерът Атанас Пеканов.

Той даде информация за статута и състоянието на оперативните програми и европейските средства за идния програмен период, предава БТА.

„Това е реален ресурс, който ще подпомогне състоянието на страната“, коментира Пеканов. „Този ресурс е изключително важен за българската икономика, за малките и средните предприятия, ключовата инфраструктура и ще адресира важни проблеми пред страната ни“, добави вицепремиерът.

Пеканов отбеляза, че много средства са осигурени за развитие на човешкия капитал, за защита на най-уязвимите групи от населението.

„Трябва да осигурим сериозен контрол върху възлагането и изпълнението, за да сме сигурни, че ще постигнем максималния ефект, било чрез промяна на средата, на икономиката, условията на живот за работещите, за предприемачите, за гражданите“, добави Пеканов. Той каза, че това е третият програмен период за България и в него се надяваме, че ще продължим да подобряваме практиките и ще успяваме да използваме тези ресурси все по-добре. 

Атанас Пеканов подчерта, че е свършена изключително много работа от няколко последователни екипа от няколко правителства.

Вицепремиерът допълни, че това са средства, които ЕС отпуска за конвергенция, за достигане на европейския стандарт за по-бързо догонване на европейските икономики. По думите на вицепремиера някои от тези средства са отделяни за различни видове кризи с краткосрочен характер като пандемията от коронавирус например. „Дългосрочно обаче европейските структурни фондове и кохезионни програми имат целта да подпомагат догонването, сближаването, кохезията, и трябва да запазят този характер“, каза Пеканов.

Според него ЕС по отношение на кризите трябва да има отделен ресурс, който да ги адресира. Оперативните програми, изтъкна вицепремиерът, имат ясна цел - а именно да помагат за сближаването на регионите в ЕС, да помагат на страни като България да догонват по-бързо. Пеканов каза, че сега се навлиза в ключовата фаза на тези оперативни програми и това е реализацията им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 21.10.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още