IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските лидери трябва да избегнат разделенията, които са само в полза на Путин

Поставянето на националните интереси пред тези на ЕС би било грешна стъпка на фона на задаващата се енергийна криза през зимата

20:05 | 31.08.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Гигантски пламък до Санкт Петербург, видим чак от Финландия, представя предизвикателството пред Европа с наближаването на есента: Владимир Путин гори газ, докато континентът се подготвя за зима на недоволство, предизвикана от рекордните цени на енергията, пише европейският икономически коментатор на Financial Times Мартин Сендбу.

Атаката на Путин срещу Украйна изостри необходимостта от повече общоевропейски публични блага и съвместни действия, преди всичко за енергийна независимост и такава в областта на сигурността. Инвазията засилва осъзнаването, което вече проникваше в политическото съзнание благодарение на пандемията и климатичната криза.

Но следващите шест месеца ще подложат най-добрите намерения на лидерите на сериозни политически и икономически изпитания. Необходимостта да направим повече заедно идва точно когато националните политици са изправени пред изключителното изкушение да станат по-навътре фокусирани. И правителствата ще трябва да инвестират повече пари в общото благо, точно когато техните икономики се влошават.

У дома всяка страна е измъчвана от високите цени на енергията и искането да се смекчи ударът за избирателите и бизнеса ще привлича все повече политическо внимание. Би било грешка обаче да позволим на кризата с издръжката на живота да отвлече вниманието от помощта за Украйна, тъй като тази криза до голяма степен е причинена от използването на цените на газа от Путин като оръжие. Но изкушението е голямо и натискът да се постави собствената страна на първо място само ще става по-силен, тъй като страданието от нарастващите сметки за енергия става все по-тежко.

На следващо място са вече съществуващите търкания, които подкопават способността на ЕС за колективни действия. Ерозията на върховенството на закона в Полша и Унгария остава неразрешена. Европейската комисия отказа да одобри плана за възстановяване на Унгария и стартира своя нов инструмент за задържане на други бюджетни трансфери към Будапеща. Планът на Варшава е одобрен, но всяко изплащане зависи от по-нататъшни отстъпки относно нейната политизирана съдебна реформа. Икономическият натиск може да вкара и двете обратно в пътя, но също така може да ги изкуши да играят по-голяма подривна роля.

На други места отново започнаха да се появяват политическите призраци от кризата в еврозоната. Подозренията за това как Италия харчи парите от фонда за възстановяване не са много сподавени. Може да се чуе недоволство, че Берлин не се е отървал от скъперническия си инстинкт, когато става въпрос за финансова помощ от ЕС за Украйна. А в Испания – преди силно засегната от кризи, но днес в сравнително добра позиция с големия си капацитет за внос на газ – политиците не могат да устоят на възможността да си върнат за старите лекции от страна на Германия, обвинявайки я, че се простира извън енергийната си черга.

Отвъд политиката се увеличават и икономическите пречки пред действията относно политики. Обръгването на Европа от енергийната манипулация на Путин ще изисква инвестиции за по-добро обвързване на енергийната инфраструктура на ЕС. Но публичните и частните финанси ще се влошат.

Повечето индикатори за растеж са неблагоприятни; обикновената стагнация би била щастлив изход. Дори Европа да бъде пощадена от пълна рецесия, газовите игри на Путин я правят по-бедна чрез много влошените условия на търговия. Германия, от всички страни, изпадна в търговски дефицит на фона на скъпия внос на газ. Добавете към това монетарната ортодоксалност, която диктува на Европейската централна банка да намали съвкупното търсене, да потисне исканията за повишаване на заплатите и да ограничи впечатляващия растеж на работните места в еврозоната.

Тази перфектна буря предполага зима на разногласия и следователно нерешителност. Това, разбира се, е целта на Путин, осъществяването на която Европа трябва на всяка цена да избегне.

Добро начало е, че лидерите на ЕС осъзнават ясно затруднението, в което се намират. Тъй като всички се сблъскват с енергийни кризи у дома, те разбират вътрешния натиск върху своите колеги. Някои се опитват да подготвят избирателите за това, което предстои. Но ще е необходима голяма политическа ловкост, за да се изпрати такова послание към онези, които отдавна се чувстват заобиколени от всякакво изобилие, което може да е съществувало.

Между страните от ЕС се случват интригуващи политически преконфигурации. Приятелските отношения на Унгария с Русия я отчуждиха от Полша. Това обезсили Вишеградската четворка, която, включваща още чехи и словаци, често бе в опозиция на Западна Европа. Държавите от северния фланг на ЕС неудобно откриват, че не могат да бъдат едновременно отбранителни и фискални ястреби: ако искат повече инвестиции в сигурността на Европа, те трябва да бъдат отворени към повече съвместни разходи или по-слаби ограничения върху националните бюджети.

Това са в най-добрия случай намеци за по-сплотена политика. За да го осъзнаят и да осуетят плановете на Путин, правителствените ръководители трябва да устоят на инстинктите си на просто национални лидери. Дългоочакваната реч на германския канцлер Олаф Шолц в Прага е най-добрият шанс да се даде силен пример. Може да е преувеличено да се каже, че това е решаващ момент за бъдещето на Европа, но не чак толкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
Alex Silver
преди 2 години
Европа и по-специално Германия се развиваше успешно, заради евтините суровини и енергоресурси, получавани от Русия. Сега юропейците режат клона, на който седят. И много ще се изненадат, когато тупнат на твърдата земя, без да си потрошат кокалите и коравите праздни кратунки. Щели да разсипят икономиката на Русия, да я парчалдосат и после да я разграбят, та да си върнат загубите? И това срещу свръхядрена сила, която само с ТРИ ракети може да ликвидира Микбрит, дето Трасс се зъби с ядрени заплахи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 2 години
в този случай, националния интетес на всяка държава съвпада с този на ЕС, което прави подзаглавието на статията да звучи малоооумно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
Dani_2077
преди 2 години
Кратка, но добра статия за проблемите в Европа. Няма нищо страшно - просто "западните" западни страни трябва малко да затегнат коланите (но те не искат), и особено Германия с нейната АБСОЛЮТНО ПОГРЕШНА енергийна политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още