Общото събрание на ООН временно отстрани Русия от Съвета по правата на човека на ООН във връзка със съобщенията за „груби и системни нарушения и злоупотреби с правата на човека" от страна на нахлулите в Украйна руски войски, предава Ройтерс.
Внесеното от САЩ искане събра 93 гласа „за", 24 държави гласуваха "против", а 58 държави се въздържаха. За да бъде отстранена Русия от 47-членния съвет, беше необходимо мнозинство от две трети от гласувалите членове - въздържалите се не се броят.
Временното отстраняване е рядкост. Либия беше отстранена през 2011 г. заради насилието срещу протестиращи от страна на силите, лоялни на тогавашния лидер Муамар Кадафи.
С приемането на резолюцията Русия ще запази мястото си в Съвета по правата на човека на ООН, но ще загуби правото си на глас и изказване. Решението за временно прекратяване на членството на Русия ще се прилага само за настоящата ротация, т.е. до изтичането на настоящия мандат на Русия в Съвета през 2023 г. След това Руската федерация ще може отново да кандидатства за членство.
Русия, Казахстан, Венецуела, Северна Корея, Иран, Сирия и Куба заявиха пред Общото събрание на ООН, че ще гласуват против. Дипломатите от тези страни призоваха и други държави да не подкрепят проекта. Представителят на Куба заяви, че подобни неприятелски практики са били използвани срещу Русия, но в бъдеще могат да бъдат използвани срещу всяка друга държава. Представителят на Казахстан призова днешната резолюция да бъде разгледана едва след като съответните международни механизми проведат цялостно разследване на нарушенията на правата на човека в Украйна.
В проекта на резолюция, приет от 193-членното Общо събрание, се изразява „сериозна загриженост от продължаващата криза в областта на правата на човека и хуманитарната криза в Украйна", особено на фона на съобщенията за нарушения на правата от страна на Русия.
Русия е предупредила страните, че гласуването „за" или въздържането от гласуване ще се разглежда като „неприятелски жест" с последици за двустранните отношения, става ясно от бележка, видяна от Ройтерс.
Съветът на ООН по правата на човека се състои от 47 постоянни членове, които се избират от Общото събрание на ООН. Постоянните членове на СПЧ имат право на глас по време на приемането на резолюции или на специалните сесии, които Съветът провежда. Членовете имат тригодишен мандат и нямат право да бъдат преизбирани непосредствено след два последователни мандата. Съветът по правата на човека провежда най-малко три редовни сесии годишно с обща продължителност 10 седмици. Те се провеждат през март, юни и септември.
Понастоящем Русия е един от 47-те постоянни членове на Съвета по правата на човека. Тя беше избрана след междинно прекъсване за нов тригодишен мандат от началото на 2021 г. до края на 2023 г.
Миналия месец съветът започна разследване на твърденията за нарушения на правата, включително за възможни военни престъпления в Украйна след нападението на Русия.
От началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари Общото събрание прие две резолюции, осъждащи Русия, със 141 и 140 гласа "за". Москва твърди, че провежда "специална операция" за демилитаризиране на Украйна.
Съединените щати обявиха, че ще поискат отстраняването на Русия, след като Украйна обвини руските войски, че са убили стотици цивилни в град Буча. Русия отрича да е нападала цивилни в Украйна. Посланикът ѝ в ООН Василий Небензя заяви във вторник, че докато Буча е била под руски контрол, "нито един цивилен не е пострадал от каквото и да е насилие".