IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Инфлацията в еврозоната се e забавила до 2,2% през март

Новата информация ще има решаващ принос за решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) за лихвените проценти на 17 април

12:29 | 01.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Годишната инфлация в еврозоната се е забавила до 2,2% през март. Резултатът е в унисон с очакванията на икономистите, предаде Ройтерс.

За сравнение, през февруари показателят възлезе на 2,3%. Внимателно наблюдаваният основен измерител, който изключва променливите цени на храните и енергоносителите, сочи забавяне до 2,4% от 2,6% през предходния месец.

Според данните на Евростат най-голям принос за инфлацията през март имат услугите, където цените са поскъпнали с 3,4% (3,7% през февруари). Цените на храните, алкохолът и тютюневите изделия са се повишили с 2,9% (2,7% през февруари), а на неенергийните индустриални стоки - с 0,6%, запазвайки темпа си от предишния месец.

Единствено при енергийните промишлени стоки се наблюдава дефлация, където цените там са се понижили с 0,7% спрямо ръст от 0,2% през февруари.

На месечна база инфлацията в еврозоната достига 0,6%.

Данни от миналата седмица показаха, че през миналия месец инфлацията е достигнала 2,3% в Германия и се е забавила до 2,2% в Испания, а във Франция е останала без промяна на ниво от 0,9%.

Новата информация ще има решаващ принос за решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) за лихвените проценти на 17 април, докато централните банкери все още преценяват как митата на президента на САЩ Доналд Тръмп и предстоящото нарастване на европейските военни разходи ще повлияят на инфлацията и икономическия растеж.

След шест намаления на разходите по заемите от юни насам, с което лихвеният процент по депозитите достигна 2,5%, представителите на ЕЦБ изпращат разнопосочни сигнали за това какво ще предприемат по-нататък. Френският гуверньор Франсоа Вилроа дьо Гало заяви миналата седмица, че цикълът по облекчаване на паричната политика не е „нито завършен, нито автоматичен“. Колегата му Пиер Вунш от Белгия смята, че финансовата институция трябва да обмисли пауза през следващия месец.

Очаква се Европейският съюз (ЕС) да бъде засегнат от митата, които трябва да влязат в сила по-късно тази седмица, включително 25% такса върху вносните автомобили. Макар че точното въздействие на налозите и ответните мерки остава несигурно, много икономисти от месеци предупреждават, че ефектът им може да бъде инфлационен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:30 | 01.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още