IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Москва предлага да балансира отношенията между САЩ и Китай

Според вицепремиера на Русия страната разширява търговските си партньорства благодарение на санкциите

14:51 | 30.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Русия може да бъде балансьор в отношенията между САЩ и Китай, каза вицепремиерът Алексей Оверчук по време на бизнес форум в китайската провинция Хайнан в края на миналата седмица, пише Bloomberg.  Неговият коментар е напомняне за "новия световен ред", за който се обявява Москва, посочва агенцията.

"Що се отнася до отношенията между Русия, САЩ и Китай, ние не трябва да развиваме връзките си една с друга за сметка на третата и обратно", коментира Оверчук.

Президентите на Китай и Русия обявиха малко преди началото на войната в Украйна за своето "безгранично приятелство" и в последните години отношенията им се развиват динамично, а Пекин помага да бъдат смекчени ефектите от западните санкции за руската икономика, отбелязва още Оверчук.

Руският вицепремиер също така отбеляза обаче, че страната реално не усеща ограниченията, наложени заради военната офанзива в Украйна, а дори напротив - разширява партньорствата си (с Китай и Глобалния юг) и показва силна устойчивост. "Ако Европа не иска да търгува с Русия - това е неин проблем", каза Оверчук, цитиран от ТАСС. Той дори се пошегува, че санкциите ще бъдат отменени и Русия няма да може да постигне ръста, който е планирала. Според икономисти краят на войната действително може да донесе проблеми за руската икономика.

Преди дни Москва постави условие за премахване на санкциите срещу банки и връщането им системата SWIFT, за да бъде подсигурено примирието в Черно море. Руските чиновици поискаха още възможност за покупка на селскостопанска техника, обикновено забрана при оръжейно ембарго заради възможна двойна употреба.

Междувременно Украйна продължава да запазва своето предимство в Черно море, въпреки липсата на военен флот, и нейният коридор за товарни кораби, превозващи украински селскостопански продукти, работи. В Киев очакват примирието в Черно море всъщност да обхване пристанищната инфраструктура, отбелязвайки, че тя е част от безопасното тъговско корабоплаване.  

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио коментира, че искането на Русия е тяхната визия как трябва да се постигне примирие и отбеляза, че всъщност основната част от това искане е в ръцете на ЕС, не на Вашингтон - системата SWIFT е базирана в Белгия и контролът е поверен на белгийската централна банка.

От Европейската комисия не дават сигнали, че са готови да вдигат санкциите преди края на войната, а и отбелязват, че не са канени на преговорите между Русия и САЩ, за да могат да коментират това искане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:37 | 30.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още