Потребителското доверие в САЩ се понижава през март до най-ниското си ниво от четири години насам заради опасенията от повишаване на цените и влошените икономически перспективи на фона на ескалиращата търговска война на президента Доналд Тръмп, предаде Bloomberg.
Показателят за доверието на Conference Board (СВ) спада със 7,2 пункта до 92,9 пункта, сочат данни, публикувани във вторник. Прогнозата в анкета на Bloomberg сред икономисти предвиждаше резултат от 94 пункта.
Измерителят на очакванията за следващите шест месеца се свива с близо 10 пункта до 65,2 пункта, което е най-ниското ниво от 12 години насам, докато показателят за настоящите условия се понижава по-скромно.
Проучванията на потребителските нагласи от Conference Board и Мичиганския университет напоследък сочат мрачна картина, тъй като домакинствата се опасяват от възобновяване на инфлацията вследствие на митата на Тръмп. Компаниите предупреждават за по-високи цени и по-слабо търсене, което съвпада с прогнозите на икономистите за опасност от стагфлация и нарастващи рискове от рецесия.
Инфлационните очаквания за следващата година се увеличават до най-високото си равнище от две години насам, сочат още данните. Очакванията им за бъдещите финанси намаляват до най-ниското ниво от юли 2022 г. насам. Делът на очакващите рецесия се задържа на деветмесечен връх.
Макар че показанията за нагласите и други „меки данни“ като анкетите сред бизнеса и строителите на жилища определено бяха неблагоприятни през последните седмици, „твърдите данни“ в правителствената статистика сочат, че икономиката на САЩ е на стабилна основа. Безработицата остава ниска, а производствената активност се повиши през февруари, докато друг доклад показа, че инфлацията се е забавила през миналия месец.
Големият въпрос за икономистите и представителите на Федералния резерв сега е дали тенденцията на мрачно настроения ще се превърне в наблюдаемо поведение, като например значително свиване на разходите. Потребителите се борят и с постоянната инфлация, високите разходи по заемите и по-мекия пазар на труда, които оказват влияние върху финансите им.
Централната банка на САЩ запази основния си лихвен процент без промяна за второ поредно заседание миналата седмица и изчаква повече яснота за въздействието на търговската политика на Тръмп. Според доклада от вторник делът на потребителите, които очакват по-високи лихвени проценти през следващата година, нараства до най-високото си ниво от почти една година.