IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Европа подготвя офанзива за ухажване на Виетнам

Урсула фон дер Лайен и Еманюел Макрон планират посещения в Ханой в следващите месеци

08:57 | 04.03.25 г.
Снимка: Nathan Laine/Bloomberg
Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Европейски ръководители планират посещения във Виетнам през идните месеци, за да засилят връзките си с азиатската страна, съобщиха официални представители на фона на напрежението с Вашингтон, което може да повлияе на износа им към САЩ, предава Ройтерс.

Бившият президент на САЩ Джо Байдън положи големи усилия да засили влиянието на страната си в бившата вражеска страна, тъй като я считаше за ключов партньор в стратегията му за сдържане на Китай, но двустранните отношения може да отслабнат, ако наследникът му Доналд Тръмп наложи мита на Ханой, който е потенциална мишена на заплахите му с реципрочни мита поради големия му търговски излишък.

На фона на нарастващата несигурност европейските страни засилват контактите си с Виетнам, като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон планират посещения през идните месеци, съобщават европейски представители и дипломати, като отбелязват, че пътуванията са планирани от дълго време и все още не са финализирани.

„Приливът на мита и контрол върху износа нараства... Искаме да създадем нови възможности за търговия и инвестиции в доверени партньори“, каза Фон дер Лайен пред високопоставени представители от блока на страните от Югоизточна Азия АСЕАН във видео послание, когато се събраха миналата седмица в столицата на Виетнам Ханой.

Макрон може да пътува до Виетнам в края на май с цел да засили още повече връзките с бившата колония, след като Париж официално повиши нивото на дипломатическите отношения миналата година, а Фон дер Лайен може да направи посещение по-рано с цел официално да повиши нивото на връзките, съобщи високопоставен представител на ЕС и допълни, че еврокомисарят по търговията Марош Шефчович може да ги изпревари с визита през април.

От железници до помощ

ЕС е внесъл стоки за 52 млрд. долара от Виетнам миналата година, по-малко от половината от американския внос, но все пак Виетнам е трети по големина износен пазар благодарение на съществуващо споразумение за свободна търговия.

Американските производители във Виетнам, чийто бизнес разчита на износа към САЩ повече от този на европейските им конкуренти, очакват съкращения на работници, ако Тръмп наложи мита, показа допитване.

Този сценарий, макар и резултат от „катастрофална“ промяна в световната търговия, както заяви представител на ЕС, може да доведе до повече виетнамски износ към ЕС и може в замяна да улесни инвестициите във Виетнам на европейски компании, тъй като те може да получат по-лесно достъп до освободени кадри, допълни представителят.

Това се случва в момент, когато Виетнам иска да диверсифицира военните си доставки и да повиши държавните си разходи за инфраструктура, включително голям железопътен проект, като европейски компании се надпреварват да печелят договори.

Белгия създава фонд, който ще допринесе за рестартиране на временно спряното възстановяване на райони, заразени с агент, разпръснат от американските сили по време на войната във Виетнам, съобщи белгийският посланик в Ханой Карл ван ден Боске и допълни, че планът е отвоюваните земи да се превърнат в доходоносни индустриални зони.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:57 | 04.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още