Ключов показател за ръста на заплащането в еврозоната е отстъпил от рекордното си равнище в края на 2024 г., подкрепяйки плановете на Европейската централна банка (ЕЦБ) да продължи да понижава лихвите със забавянето на инфлацията, пише Bloomberg.
Договорените заплати през четвъртото тримесечие са се повишили с 4,1% спрямо година по-рано, съобщи ЕЦБ във вторник. Това е забавяне спрямо рекордните 5,4%, регистрирани предходните три месеца.
Ръстът на договорените заплати в еврозоната се забавя. Графика: Bloomberg LP
Данните подкрепят допускането на ЕЦБ, че заплатите ще продължат да растат по-бавно оттук-нататък, след като догониха ръста на цените на потребителските стоки през последните години. Това в крайна сметка би трябвало да доведе и до забавяне на инфлацията при услугите, която достигна около 4% през последните месеци и остава притеснение за централните банкери.
Макар че общата инфлация леко се е ускорила в началото на годината, официални представители са уверени, че целта им от 2% скоро ще бъде постигната. Това им позволи да намалят лихвите по заемите пет пъти от юни насам, като ново понижение се очаква на следващото заседание на 6 март.
Друга причина да се очаква по-голяма умереност е, че пазарът на труда в региона започва да се успокоява, тъй като икономиката не успява да набере скорост. Макар че компаниите отдавна са изправени пред остър недостиг на работници, положението се нормализира и някои компании, например в промишления сектор в Германия, дори съкращават служители, за да намалят разходите.
ЕЦБ разчита на различни показатели, за да следи ръста на заплащането в региона, включително показател, който трябва да прогнозира бъдещи развития. Той продължава да показва рязко забавяне тази година при последното му актуализиране по-рано този месец.
„Забавянето на ръста на договорените заплати показва, че процесът на дезинфлация в еврозоната напредва и ще позволи на ЕЦБ да продължи да понижава лихвите по заемите отново през март“, коментира Дейвид Пауъл, старши икономист за еврозоната в Bloomberg Economics.
„Но увеличенията на заплатите остават достатъчно големи, за да имат „ястребите“ аргументи да твърдят, че след следващото заседание допълнително смекчаване на паричната политика би трябвало да се случва постепенно, ако изобщо се случи“, допълва той.
Компаниите от еврозоната са съобщили също, че очакват ръстовете на заплатите да се забавят до 3,6% тази година спрямо 4,3% през 2024 г. Ново забавяне се очаква през 2027 г.
Въпреки това членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел заяви, че положението все още изисква внимателно наблюдение.
„Очаква се ръстът на заплатите да остане относително висок през първото полугодие на тази година. Затова все още не сме видели забавянето на увеличението. Аз обръщам голямо внимание на това“, коментира тя.