IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ще се върнат ли западните компании в Русия със затоплянето на отношенията между Путин и Тръмп?

Докато широките западни санкции срещу Москва остават в сила, това изглежда малко вероятно

22:15 | 19.02.25 г. 2
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Докато Москва и Вашингтон обсъждат как да прекратят войната в Украйна, един от многобройните въпроси в умовете на инвеститорите е дали излизането на корпорации от Русия в знак на протест срещу нашествието, което започна през февруари 2022 г. срещу съседната страна, може да бъде преобърнато, пише Ройтерс.

Докато широките западни санкции срещу Русия остават в сила, това изглежда малко вероятно, но ако администрацията на президента Доналд Тръмп смекчи ограниченията, това може да отвори вратата за някои компании да се завърнат на силно растящия преди време руски пазар.

Ройтерс обобщава положението:

Кой напусна и как?

Над хиляда компании – от McDonald's до Mercedes-Benz, излязоха от Русия през последните три години, като продадоха, върнаха ключовете на съществуващи ръководители или се отказаха от активи. Активите на други компании като Danone и Carlsberg бяха иззети или те бяха принудени да продадат.

Западни компании признаха за загуби в общ размер от 107 млрд. долара под формата на отписване на активи и загубени приходи, показа анализ на Ройтерс от март 2024 г. Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за преки инвестиции, казва, че американските компании са загубили 324 млрд. долара от това, че са напуснали Русия.

Компании като McDonald's, Renault и Henkel приеха варианти за обратно изкупуване на дяловете си при напускането.

Френската Renault продаде мажоритарния си дял в руската автомобилна компания Автоваз през май 2022 г. за една рубла, но с шестгодишен вариант да го изкупи обратно.

Някои компании в областта на храните и здравеопазването, включително Procter & Gamble, PepsiCo и Mondelez, казват, че са останали по хуманитарни съображения, за да продължат да снабдяват руснаците със стоки от основна необходимост.

Кои сектори вероятно ще пожелаят първи да се завърнат?

След срещата тази седмица на американски и руски представители на най-високо равнище от началото на войната в Украйна Дмитриев заяви, без да разкрива подробности, че очаква редица американски компании да се завърнат още през второто тримесечие.

Най-вероятно е да се завърнат компании, които оперират извън санкциите, като търговци на дребно и производители на храни, а не толкова компании от сектори като енергетиката и финансите.

Дмитриев заяви, че според него големите американски петролни компании, които преди бяха успешни в Русия, биха се завърнали „в даден момент“.

Видният депутат Анатолий Аксаков каза тази седмица, че според него Visa и Mastercard скоро ще възстановят разплащателните си услуги. Двете компании заявиха, че спирането на работата им в Русия остава в сила.

Защо някои компании не биха се завърнали?

Стотици западни компании, включително Carlsberg и Unilever, публикуваха изявления, осъждащи агресията на Русия в Украйна в дните и седмиците след нашествието, като очертаха излизането си от страната или спирането на дейностите си по морални съображания.

Ако бъде постигната сделка, която дава украинска територия на Русия, компаниите, които критикуваха Москва, рискуват да навредят на репутацията си, ако се завърнат.

За кои сектори завръщането е немислимо?

Компании, участващи в доставките на стоки с гражданска и военна употреба, са обвързани от западните ограничения.

Boeing и Airbus например спряха доставките на самолети и резервни части. Други примери включват полупроводници, телекомуникационно оборудване и електроника.

Носят се всякакви слухове за това дали преговорите между САЩ и Русия могат да донесат смекчаване на санкциите, но все още не са направени конкретни предложения. В същото време ЕС прие в сряда 16-и пакет от санкции срещу Русия, включително забрана на вноса на суров алуминий.

Санкциите забраняват осигуряването на услуги, свързани с финансите и енергетиката, на Русия и твърденията на руски представители, че очакват западни компании да се завърнат, засега изглеждат като пожелателно мислене.

Как се промени руският пазар?

Някои от най-популярните марки – от Starbucks до IKEA и Levi's, бяха заменени от руски имитации.

Над 800-те ресторанта на McDonald's в Русия сега оперират под бранда „Вкусно & точка“, собственост на Александър Говор и управлявани по сходен начин.

Starbucks продаде бизнеса си на ресторантьора Антон Пинский и на рапъра Тимати и сега той  се нарича Stars Coffee.

Връщането на пазарен дял може да се окаже особено трудно за автомобилните компании, тъй като китайски конкуренти взеха над 50% от пазара спрямо под 10 на сто преди три години.

Не е ясно доколко Русия ще бъде готова да подкрепи завръщането на европейски автомобилни концерни за сметка на китайските, особено предвид „безграничното партньорство“ между Москва и Пекин в момент, когато търговията между двете ядрени сили нараства.

Ще бъдат ли западните компании добре дошли?

Москва отдавна обещава да отговори на кражбата по думите ѝ на руски активи в чужбина и иззе компании в Русия чрез президентски укази и съдебни решения.

В момента Русия контролира редица западни компании под прикритието на „временно управление“ и тази година ускорява темпа на изземване на активи на компании с чуждестранна собственост.

Повечето компании, които излязоха от Русия, бяха принудени да продадат с огромни отстъпки. Убеждаването на инвеститорите да се върнат на руския пазар може да отнеме време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:26 | 19.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
khao
преди 1 месец
по какво се познава пропагандната статия... по това че се публикува всеки ден, та да не остане непрочетена от някои! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още