Финансовите пазари не следват идеологии, нито някакви програми. Те са безпристрастни наблюдатели и са незаменими при разпознаването на това дали активите са евтини, скъпи или справедливо оценени въз основа на текущи и исторически относителни стойности.
Струва си да се обърне внимание, че пазарът на държавни ценни книжа на САЩ на стойност 30 трлн. долара – пазар, който определя цената на парите в световен мащаб, изпраща тревожно послание относно перспективите пред инфлацията, пише Bloomberg.
Въпреки всички критики, които Федералният резерв получи, че е изостанал след пандемията, държавните ценни книжа на САЩ никога не пропускаха да сигнализират, че високите нива на инфлация ще намалеят при президента Джо Байдън. Индексът на потребителските цени спадна бързо до 2,4% през септември от пика от 9,1% през юни 2022 г.
Пазарът на облигации по същество потвърди оценките на бившия министър на финансите и председател на Фед Джанет Йелън и бившия министър на търговията Джина Раймондо (сами по себе си висококвалифицирани икономисти), че рязкото увеличение на разходите за живот през 2021 г. отразява „комбинация от шокове в търсенето и предлагането, а не прекомерни парични стимули“.
Краят на 40-те години на XX век, точно след Втората световна война, и началото на 50-те години, по времето на Корейската война, ни научи много за въздействието върху цените, пише професорът по икономика в Калифорнийския университет в Бъркли Дж. Брадфорд Делонг.
Доверието изчезна от пазара на облигации този месец – трейдърите очакват средната инфлация в САЩ през следващите 24 месеца да надхвърли 3%. Това не се е случвало, откакто президентът Доналд Тръмп обяви в Twitter (понастоящем Х), че той и първата дама Мелания Тръмп са дали положителен тест за Covid-19 през октомври 2020 г.
През последните четири години икономиката на САЩ изпреварваше световната икономика, като брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличи средно с 3,6% годишно, а пазарът на облигации не очакваше, че инфлацията няма да намалее.
Графика: Bloomberg
Дори да приемем, че прогнозите, базирани на по-краткосрочните, 2-годишни американски облигации, не са нищо повече от спекулации, облигациите с по-дълги падежи също показват рязко отклонение. Перспективата за инфлацията през следващото десетилетие, измерена чрез доходността по 10-годишните облигации, е най-високата от март 2023 г. По същия начин – най-висок от март 2023 г., е и 30-годишният коефициент.
Глобалните инвеститори са подвластни на безпрецедентния хаос, отприщен през първия месец от втората администрация на Тръмп. Той спря милиарди долари, предназначени за агенцията USAID, Националните институти по здравеопазване, Министерството на образованието и Агенцията за опазване на околната среда в нарушение на Конституцията, която упълномощава Конгреса да предоставя бюджетни кредити. Тръмп също така не се подчинява на съдебните разпореждания за федералните средства и заплашва да наруши всички договори с Канада, Дания, Мексико и Панама.
Американският президент въведе и мита, които има риск да повишат цените за потребителите и да намалят работните места в производството.
Ако това не е достатъчно, за да обясни безпокойството на пазара на облигации, последното месечно проучване на потребителските настроения на Мичиганския университет показва, че самите американци очакват темповете на инфлация през следващите 5-10 години да се ускорят средно до 3,3% - най-високо ниво от юни 2008 г.
Графика: Bloomberg
Що се отнася до цените на хранителните стоки, които Тръмп обеща по време на предизборната си кампания през август да се понижат „от първия ден“, ако бъде избран, те също са част от хаоса. Яйцата например през януари допринасят с допълнителни 1,4 процентни пункта за инфлацията на храните, най-много от 2013 г., според данни, събрани от Bloomberg.
Графика: Bloomberg
Каквото и да казват обаче облигациите за това какво следва за инфлацията при тази администрация, според Тръмп Байдън винаги ще е виновен.
преди 1 месец Не е изключена втора инфлационна вълна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Ако не го застрелят скоро, както процедират в най-демократичната страна, ще извие врата на глобалистите. Ето "най-важният" пазар работи с нулева сума - колкото едни губят, толкова други печелят. Въртят се огромни обеми на празен ход. Производство йок. Затова Тръмп предвижда възстановяването на реалното производство. С борси и фризьорки до тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Абе и тромпетката ще си намери майстора. Едва ли ще изкара мандата си:-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар