Колкото повече американският президент Доналд Тръмп заплашва с мита търговските партньори на САЩ, толкова повече световните икономисти се тревожат за нова вълна от инфлация, пише Bloomberg.
Трайният ръст на потребителските цени притесняваше голяма част от света дори преди Тръмп да се завърне в Белия дом. Тазседмичните мерки срещу Китай, предлагащи първото конкретно доказателство, че Тръмп не просто си говори, перспективите за поне известна ескалация и контрамерки на други места принуждават анализаторите да поставят под въпрос доколко глобалната дезинфлация може да се задържи.
„Митническите войни са инфлационни, това не подлежи на обсъждане“, коментира глобалният ръководител на макропроучванията на ING Карстен Бржески. „На много места те увеличават продължителните ефекти от миналия инфлационен шок, както и големите структурни предизвикателства“ като застаряването на обществата и климатичните промени, добавя той. „В момента има само много малко причини да очакваме инфлацията да остане трайно ниска.“
Макар че Китай не показва много признаци на уязвимост от ценовия шок засега, същото не може да се каже за останалата част от света, ако се развие спирала от мита. Няколко икономики са изправени пред латентен инфлационен натиск – както външен, така и вътрешен.
В САЩ устойчивият пазар на труда държи Федералния резерв нащрек, докато политиките и заплахите на Тръмп повишават доходността на облигациите. На други места силата на долара преследва развиващите се пазари като Индонезия. Данните за ръста на потребителските цени в еврозоната тази седмица показаха забързване спрямо очакваното, а в четвъртък Английската централна банка (АЦБ) може да бъде принудена да повиши прогнозата си за инфлацията.
Идването на Тръмп увеличи вече съществуващите притеснения. Въпреки че през октомври служител на Международния валутен фонд (МВФ) заяви, че битката с инфлацията е „почти спечелена“, участниците в Световния икономически форум в Давос миналия месец изразиха открити съмнения.
Проучване на Bank of America сред мениджъри на глобални фондове през януари показа, че ръстът на потребителските цени в световен мащаб отново се превръща в ключова тема за 2025 г. Световната банка прогнозира забавяне на инфлацията, но все пак предупреди, че тя „може да се окаже по-устойчива от очакваното“.
Това е в унисон с мнението на пазарите. Инфлационните очаквания в САЩ, Европа и Япония скочиха значително, откакто Тръмп се превърна във фаворит за спечелване на президентския пост.
Специално за САЩ анализаторите открито започват да преоценяват инфлационните перспективи. Във вторник Morgan Stanley се отказа от прогнозата си за намаляване на лихвите от Фед през март, като главният икономист за САЩ Майкъл Гапен заяви, че „несигурността по отношение на митата ще повиши бариерата за намаляване на лихвите от страна на Фед“.
Коментарът последва забележките на председателя Джером Пауъл от миналата седмица, че централните банкери не бързат да намаляват разходите по заемите, правейки пауза, за да проследят развитията по отношение на инфлацията. Потенциалът за увеличаване на митата усложнява тази перспектива.
Едно нещо е ясно: Фед ще отдели време, за да оцени въздействието на политиките на Тръмп. Ръководителят на Фед в Сан Франциско Мери Дали заяви във вторник, че икономиката на САЩ е в добра позиция и че централната банка може да си позволи да бъде задълбочена в оценката си.
„Не е необходимо да бъдем прибързани“ при вземането на решения, каза Дейли, като добави, че работата по забавянето на инфлацията до 2% все още не е приключила.