Германското правителство намали прогнозата си за растежа за тази година от 1,1% на 0,3%. Това е поредният признак, че най-голямата европейска икономика продължава да е в продължителен период на стагнация, предава Bloomberg.
Министърът на икономиката Роберт Хабек, който е водещ кандидат на „Зелените“ на предсрочните парламентарни избори следващия месец, обвини за слабостта „глобалните кризи от последните години“, които според него са „засегнали особено тежко нашата индустриална и експортно ориентирана икономика“.
Макар че инфлацията, предизвикана от енергийната криза, се е забавила и домакинствата имат повече пари за харчене, „основните структурни проблеми“ на Германия, като недостиг на квалифицирани работници, прекомерна бюрокрация и липса на инвестиции, натежават силно върху растежа, заяви Хабек в сряда.
Германия намалява прогнозата си за растеж за 2025 г. Изображение: Bloomberg
„В началото на 2025 г. германската икономика се намира в трудна изходна позиция“, добави той.
Правителствените икономисти в Берлин уеднаквяват очакванията си със също толкова мрачни прогнози, включително тази на Бундесбанк, която предвижда слаб растеж от 0,2% през тази година. Германското индустриално лоби BDI предвижда още по-злокобен сценарий и очаква брутният вътрешен продукт (БВП) да се свие с 0,1%, което би довело до трета поредна година на свиване.
Макар че през 2026 г. икономиката ще се съживи, нейните резултати все още ще бъдат по-слаби от предварително очакваните. Хабек разкри, че новата прогноза за следващата година вече е за растеж от 1,1%, което е по-малко от предишната прогноза за 1,6%.
Още едно доказателство за трайно влошаване на икономическите резултати е неприятна новина за канцлера социалдемократ Олаф Шолц, тъй като до парламентарния вот на 23 февруари остава по-малко от месец.
Германия се бори с редица предизвикателства, включително завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и перспективата той да наложи допълнителни търговски мита, които могат да навредят на ключовия експортен сектор на страната.
„Сегашното високо ниво на несигурност по отношение на икономическата и търговската политика на САЩ, както и непредсказуемостта около бъдещия курс на финансовата политика преди изборите потискат инвестициите и потребителските нагласи“, смята Роберт Хабек.