IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как да направим германската икономика велика отново?

Липсващите десетилетия инвестиции и фиксирането върху стария икономически модел парализират Германия, сочи анализ на ING

07:32 | 29.01.25 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Състоянието на икономиката е основната тема в предизборната кампания в Германия, пише анализаторът на ING Карстън Брешки. Според него вотът на 23 февруари действително ще бъде ключов за страната и ще определи насоката ѝ в следващите години.

Данните показват, че икономиката на страната след пет години на стагнация се намира в състоянието си през 2020 година, но ситуацията е съвсем различна. Според анализатора Берлин прекалено дълго е разчитал на модели с евтини енергоресурси и лесен достъп до големи експорти пазари. Сега, след десетилетие на липса на инвестиции, конкурентоспособността се губи и Китай от експортна дестинация се превръща в яростен конкурент за германските компании.

Това ще продължава да взема жертви сред бизнеса в страната, смята още Брешки.

Комбинация от структурни и циклични проблеми парализират икономиката

Освен външните фактори Германия е обхваната и от политическа нестабилност - след оттеглянето на Ангела Меркел в Берлин едва беше сформирана "светофарната коалиция", в която участваха три партии с различни интереси. Те не успяха да издържат на натиска и Германия се насочи към предсрочните избори. Проучванията показват, че никой няма да има мнозинство в Бундестага и ще има нови, а вероятно и продължителни, разговори за коалиции.

Предизвикателството за развитието са поне три структурни проблеми - цената на енергоносителите, Китай и губещата се конкурентоспособност.  За част от тях виновни са и липсата на инвестиции в инфраструктура, образование и дигитална икономика. В това отношение Берлин сякаш просто забрави да развива себе си и да обръща внимание на новите технологии и иновациите, се казва още в анализите на експерта от ING. Това доведе до слаби оценки на изпитите PISA - катастрофално за държава, която се гордееше с отлично подготвените си инженери.

Липсата на инвестиции не е критика за отиващия си кабинет на Олаф Шолц - почти 20 години средствата, вложени в тези сектори са под средното за ЕС. И става въпрос не само за публично финансиране, но и инвестиции от частния сектор.

Липсата на "държавата" в тези инвестиции може да се обясни с растящите разходи, а на частния бизнес тежаха данъци, регулации и бюрокрация, което също спира развитието.

След пет години на стагнация на властите и обществото вече им стана ясно, че проблемите в икономиката не са единствено циклични. Германия още е водеща икономика в световен мащаб, но трябва да поработи, за да си върне позициите и е ясно, че това едва ли ще стане лесно, категоричен е Карстен Брешки. Нещо повече - демографската криза и отражението ѝ върху пенсионната и здравната система не помага да бъде намерен бърз изход.

И все пак според анализатора един от лесните начини да се тръгне към промяна е намаляване на бюрокрацията, на данъците и насърчаване на потреблението и инвестициите на частния сектор. От държавата се искат реформи и също инвестиции, както и промяна в стария бизнес модел (евтини суровини и гарантирани пазари).

Доколко това ще сработи в конкуренция с Китай и със САЩ, е друг въпрос. Още повече, че все повече расте заплахата германските компании да напуснат страната и да започнат да произвеждат отвъд Океана.

Нужно е време

Има и някои светлинки в тунела - вътрешното потребление може да се възстанови на фона на намаляването на лихвите и връщането на реалните доходи до нивата от 2020 година. Реално изборите също имат потенциал за прекъсване на цикъла, но ако новото правителство не покаже нови политики и инициативи, Германия рискува още една година без растеж. За съжаление обаче, анализирайки програмите на партиите, Карстен Брешки не вижда сигнал за промяна в бизнес модела, мерките са силно пожелателни, а финансите - всичко друго, но не и солидни.

За да има тласък на икономиката, Германия ще се нуждае от допълнителни инвестиции  в размер на 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) годишно през следващите 10 години. Това не са само публични средства, но държавата ще трябва да играе основната роля при осигуряването на блага - инфраструктура, обучение и насърчаване на частните инвестиции.

На този етап има такива сигнали - желание за инвестиции и реформи в сектори след изборите, и ако това действително е така, това ще даде малък тласък за доверието и ръста. Това ще се види през втората половина на 2025 година.

"За да направи икономиката велика отново, Германия се нуждае от време", казва Брешка в заключение и посочва, че липсващите десетилетия инвестиции не могат да бъдат наваксани за няколко месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:39 | 29.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 1
violettrisha
преди 2 седмици
ГАPАНТИPАНО: За 21 дни ще пpaвите жeстoк CEKC като пopнoзвeзда - ще yвeличите тpайно пeнисa си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкyнди (твъpда като cтoмана, колкото дълго иcкaте). Ето тaйната на тaзи тeхника:---- https://do.my/mens
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 5
evlogi
преди 2 седмици
До: dmm Причините за сегашните затруднения на Германия са почти изцяло вътрешни и генезисът им е в сбърканите им политики.Знам,че на копе,йкаджиите много ви се иска да виждате Русия като много важна и значима, но не е.Единственото,което получаваха немците с отстъпка, беше природния газ, заради спецификата на тази суровина, другото руснаците си го продаваха на борсови цени.Или ги имаш за ***, и едно нещо,което струва примерно десет на пазара, те ще го продават по 6?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
2
rate up comment 1 rate down comment 17
гъбко
преди 2 седмици
До: dmm сърцераздирателно и трагично, почти без изход ... Само пропуснахте онова за хамстерите .... :))) ... А , сега като се замисля има светлинка в тунела, едната тръба на СП2 е оцеляла, защо ли? Само забравихте да споменете, че ру33ийските нацисти врътнаха кранчето , гръмнаха тръбите и изпочупиха турбините на портовая, а сега *** им в БГ ривът кат заклани и се фъргат по баламатума. Що сменихте рефрена? Нали санкциите ви правят по силни? Я ква цъфффтяща икономика има човекомразците?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 7
dmm
преди 2 седмици
То си е много просто, като се върнат на старите си пазари. Не си спомням точните цифри, но мисля че беше за едно евро внесена руска суровина, германците произвеждаха продукция за 4 евро. Но аналната дама и внука на нациките казаха на германците- стига толкова евтиния, плащайте като попове, и ето докараха се в тази ситуация половината улици да плачат за ремонт, а 99% от германците да ги е страх да си пуснат парното. Особено това важи за пенсионерите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още