IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Основната инфлация в САЩ се понижава за първи път от шест месеца

Основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, се е повишил с 0,2%,

16:52 | 15.01.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

През декември потребителските цени в САЩ са се повишили с по-малко от прогнозираното, след като месеци наред по-ускорена основна инфлация убедиха Федералния резерв да даде знак за пауза в намаляването на лихвените проценти, предава Bloomberg.

Т. нар. основен индекс на потребителските цени (CPI), който изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, се е повишил с 0,2%, след като четири поредни месеца нарастваше с 0,3%, сочат данни на Бюрото за трудова статистика от сряда. В сравнение с предходната година той се е увеличил с 3,2%.

Икономистите смятат, че основният показател е по-добър индикатор за инфлационната тенденция от общия индекс на потребителските цени, който включва често променливите разходи за храна и енергоносители. Основният показател се е повишил с 0,4% спрямо предходния месец, като над 40% от повишението се дължи именно на енергоносителите.

Макар че облекчаването на индекса на потребителските цени е добре дошло след месеци на по-високи стойности, е необходима поредица от по-оптимистични показания, за да се убедят служителите на Фед, че напредъкът в борбата с инфлацията се е възобновил. Продължаващият ценови натиск допринесе за разпродажби на световните пазари на облигации и подхрани опасенията, че през миналата година централната банка на САЩ е облекчила паричната си политика.

В съчетание със силния доклад за заетостта от миналата седмица се очаква на заседанието си по-късно този месец централните банкери да оставят лихвените проценти без промяна, а трейдърите вече почти не предвиждат ново понижение преди края на тази година.

Това е последният доклад за инфлацията по време на мандата на президента Джо Байдън - администрация, която беше притискана от високите цени, предизвикани от пандемията от Covid-19. Цените нараснаха с общо 20%, докато той заемаше на поста си. Доналд Тръмп ще положи клетва следващата седмица и икономистите очакват, че неговата политика - особено по отношение на митата - ще окаже натиск за ускоряване на инфлацията. Очакванията на потребителите в тази посока също се влошават.

Напредъкът при индекса на потребителските цени е обусловен и от цените на хранителните продукти, самолетните билети, новите и употребяваните автомобили, автомобилните застраховки и медицинските грижи. Разходите за стоки, изключващи храните и енергоносителите, са нараснали с по-малко от 0,1% след увеличението от 0,3% през ноември.

Цените на услугите са се повишили с 0,2%, което е най-малкото увеличение от юли насам, според изчисления на Bloomberg. Макар че централните банкери подчертават важността на разглеждането на този показател при оценката на общата траектория на инфлацията, те го изчисляват въз основа на отделен индекс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:54 | 15.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още