Износът и промишленото производство на Германия са нараснали повече от очакваното през ноември, но перспективите пред най-голямата икономика в еврозоната не са никак розови, пише Ройтерс.
Износът се е увеличил с 2,1% през ноември в сравнение с октомври, сочат данни на Федералната статистическа служба от четвъртък. Резултатът надминава прогнозата за увеличение от 2%, направена в анкета на Ройтерс сред икономисти.
Докато износът за страните от Европейския съюз (ЕС) е спаднал с 1,7% през месеца, експортът извън блока се е увеличил с 6,9%.
Износът на стоки за САЩ е нараснал с 14,5% в сравнение с октомври, а този за Великобритания - с 8,6%. В същото време износът за Китай е намалял с 4,2%, сочат данните на статистическата служба.
Вносът е намалял с 3,3% спрямо октомври. Външнотърговското салдо показа излишък от 19,7 млрд. евро през ноември спрямо 13,4 млрд. евро през октомври.
Междувременно германското индустриално производство се е увеличило с 1,5% през ноември на месечна база, сочи отделен доклад на Федералната статистическа служба. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха повишение от 0,5%.
„Това възстановяване на промишлената активност за съжаление идва твърде късно, за да се избегне още едно тримесечие на стагнация или дори свиване“, заяви Карстен Бржески, глобален ръководител на макроотдела в ING.
В сравнение с ноември 2023 г. производството през ноември 2024 г. е с 2,8% по-ниско. По-малко волатилното тримесечно сравнение показва, че през периода от септември до ноември производството е било с 1,1% по-ниско, отколкото през предходните три месеца.
Въпреки че промишленото производство се е повишило през ноември, равнището на продукцията все още е било много ниско според миналите стандарти: 8% под равнището отпреди нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и с 15% под исторически най-високото равнище от ноември 2017 г., посочи Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics.
Промишлените поръчки са намалели с 5,4% през ноември спрямо предходния месец, което показва, че търсенето остава слабо, сочат още данните.
„Тъй като промишлеността е изправена пред няколко структурни предизвикателства, очакваме секторът да продължи да изпитва затруднения и през тази година“, каза Палмас.