IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Китай трябва да вземе предвид уроците от изгубените десетилетия на Япония

Икономиката на Китай остава в капана на дефлационно тресавище, като производствените цени падат в продължение на 26 последователни месеца

21:11 | 14.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Китайските акции прекъснаха тригодишна серия от загуби през 2024 г. с надежди за по-мощни стимули от Пекин. Пазарът на облигации обаче изглежда по-малко оптимистичен, пише The Wall Street Journal.

Индексът MSCI China нараства с 16% през миналата година спрямо предходната, което е първото му годишно увеличение от 2020 г. Голяма част от увеличението дойде след края на септември, когато Пекин сигнализира за по-силна политическа подкрепа за икономиката. Китайските власти отпуснаха пакет на стойност 1,4 трлн. долара за централното правителство, за да поеме дълговете на местните власти, и обещаха повече парични стимули тази година.

Ръстът на акциите обаче се стопи, тъй като инвеститорите все още чакат по-конкретни политики, особено за стимулиране на вътрешното потребление.

Пазарът на облигации на страната разказва по-мрачна история. Доходността по китайските държавни облигации спадна до най-ниски нива от няколко десетилетия, което показва очаквания за по-нисък растеж в бъдеще. Доходността по 30-годишните облигации на Китай се понижи до 1,93% в края на 2024 г. в сравнение с над 4% през 2018 г.

Песимизмът не е неоснователен. Икономиката на Китай остава в капана на дефлационно тресавище, като производствените цени падат в продължение на 26 последователни месеца. Потребителската инфлация едва се крепи над нулата.

Може да се направи неудобен паралел с Япония на ситуацията в Китай. Страната на изгряващото слънце беше затънала в десетилетия на дефлация, докато силните стимули най-накрая не я извадиха от блатото през последните години.

Всъщност доходността по 30-годишните облигации на Китай спадна под тази на Япония. Подобно на балона на пазара на имотите и акциите в Япония, който се спука в началото на 90-те години на миналия век, сегашното затруднение в Китай дойде след спукването на балона при имотите около 2021 г.

Китайските домакинства и компании, чиито богатства бяха обвързани с инвестиции в имоти, задържат разходите си, което доведе до спад в търсенето и оттам и на цените. Това, от своя страна, оказва натиск върху растежа на заплатите и корпоративните маржове на печалба и тласна цените надолу.

Очакваната търговска война със САЩ заради задаващата се втора администрация на избрания за президент Доналд Тръмп може допълнително да влоши ситуацията.

Тъй като Китай е изправен пред дефлационна спирала и несигурни икономически перспективи, по-ниските лихвени проценти сами по себе си не биха били достатъчни, за да върнат икономиката отново към бърз растеж. Един урок от опита на Япония е, че са необходими силни, огромни стимули, за да се излезе от дефлационната спирала.

Засега Китай под ръководството на Си Дзинпин не изглежда да желае да стигне толкова далеч. Това означава, че доходността по облигациите вероятно ще остане ниска, а фондовият пазар може отново да разочарова инвеститорите.

През 2024 г. китайските акции и облигации имаха добра година, но залогът, че ще има спад тази година може да се окаже по-добър, освен ако Пекин не направи повече.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:03 | 14.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още