Вътрешното потребление ще продължи да бъде двигател на българската икономика поне до средата на 2025-та. Тази прогноза направи д-р Боян Иванчев, финансист и преподавател в УНСС, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria. Той обаче подчерта, че всичко зависи от развитието на европейската и световната конюнктура, като не изключи, че при влошаване и България може да навлезе в мини рецесия или стагнация като всички европейски страни.
„Въпреки всички трудности, България бележи тримесечен ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) с активно вътрешно потребление. Това е, защото успешно изградихме пазарна икономика“, посочи Иванчев. Той отчете, че при потребителите се наблюдава нарастващ брой ипотечни и потребителски кредити, като тези „кредитни задължения дисциплинират работниците и захранват бизнеса".
По думите му обаче с 91% са нараснали през миналата година прекласифицираните кредити спрямо 2023 година. „Въпреки че в абсолютни стойности това са около 280 млн. лева, относителният ръст е тревожен сигнал“, смята финансистът. Според него това не е нужно да е свързано с пазара на труда и безработицата, още повече, че все още не сме свидетели на влошаване на портфейла на търговските банки, особено на ръста на ипотечното и потребителското кредитиране.
Иванчев обаче допусна, че не е изключено негативната прогноза в Европа да се отрази и у нас, което да доведе до задълбочаване на този проблем с прехвърляне на допълнителен външен шок и удвояване на тези суми, особено при липса на правителство и заради по-слабото усвояване на европейските фондове.
Финансистът подчерта, че българската икономика расте вече трети пореден месец, но напомни, че тя е отворена и около 60% от БВП е в резултат от търговия. „Отношенията с Германия са много добри от много години, но забавянето на икономиката там ще се отрази и у нас“, прогнозира той и съобщи, че между 3800 и 4000 са германските компании у нас. Иванчев предположи, че ако ситуацията не се развива толкова добре за Германия, нормално е при трансмисия на конюнктура и за нашата страна да има „по-малки поръчки и някои затворени производства“.
Той посочи, че освен инвеститорите от Германия, тези от Австрия и Италия също не са в добра кондиция и това може да повлияе на бизнеса у нас.
Как се отразява политическата криза в България и какъв ще е икономическият ѝ ефект? Какво е състоянието на световната икономика в очакване на Тръмп 2.0? Забогатяха ли мексиканците от преопаковане на стоките и какво може да предприеме Тръмп в бъдеще, за да изпълни голяма част от обещанията си? Ще излезе ли Европа от стагнацията? Защо перспективите пред Италия са по-добри от тези на другите европейски икономики? Само на добрите контакти на Джорджа Мелони с Доналд Тръмп ли предстои очакваното подписване на петгодишна сделка със SpaceX? Какво да очакваме като влияние от икономическата ситуация в Азия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.