Броят на компаниите в Германия, обявили несъстоятелност през 2024 г., е нараснал до нива, сравними с тези от финансовата криза през 2009 г., изтъква Щефен Мюлер, ръководител на отдела за анализ на фалитите към Института за икономически изследвания в Хале (IWH), цитиран от Spiegel.
"Намираме се в диапазона, в който отделните месеци лесно могат да достигнат 20-годишни върхове. По време на финансовата криза през 2009 г. регистрирахме около 1400 случаи на компании, обявили несъстоятелност, на месец. Сега отново достигнахме това ниво", изтъква Мюлер.
През 2009 г. обаче това ниво обхваща приблизително същият брой неплатежоспособни микропредприятия. В момента около 500 фирми, такива с до 10 служители, са изправени пред несъстоятелност.
Неплатежоспособността сред германските компании през миналата година е достигнала най-високото си ниво от 2015 г., потвърждава тази тенденция проучване от декември на кредитната агенция Creditreform.
През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност, което представлява ръст от 10,6% на годишна база спрямо 2023 г.
."Кризите от последните години сега засягат компаниите с известно забавяне във времето под формата на неплатежоспособност", заяви Патрик-Лудвиг Хантч, ръководител на икономическите изследвания в Creditreform, цитиран от БТА.
"Това означава, че данните за неплатежоспособността скоро може да се изравнят с рекордните нива от 2009 г. и 2010 г., когато над 32 хил. компании фалираха", допълни той.
Някои от тези фалити се дължат на забавени ефекти от времето на Covid-19 и годините на много ниски лихви, определени от Европейската централна банка (ЕЦБ), изтъква междувременно Мюлер от IWH.
Според него компаниите, които преди са можели да се финансират с по-малко пари, сега са подложени на натиск заради растящите лихви. Въпреки че фалитите представляват особено остър проблем за засегнатия бизнес, от гледна точка на икономиката те представляват разтърсване на пазара.
Трудно е обаче да се направи дългосрочна прогноза, изтъкват от IWH. ‚Дори по време на икономическо възстановяване може да се наблюдава по-голям брой на фалитите“, посочва Мюлер.
преди 1 ден Това е само началото. В България ще е чудо след шест месеца. Тухли ,банки,инвеститори ,фалити,разводи.самообиства и др. Тук сме с розовите очила още. отговор Сигнализирай за неуместен коментар