Инфлацията в Турция се е забавила повече от очакваното миналия месец, потенциално улеснявайки решението на централната банка отново да намали основните лихви, съобщава Bloomberg.
Цените са се повишили с годишен темп от 44,4% през декември спрямо 47,1% през ноември. Медианната оценка в проучване на Bloomberg сред анализатори бе за темп от 45,2%.
Инфлацията на месечна база – предпочитаният от централната банка показател, е на ниво от 1,03% спрямо 2,24% през ноември, съобщи националната статистическа агенция в петък. Средната оценка в проучването на Bloomberg бе за 1,60%.
Данните следват решението на централната банка от 26 декември да понижи лихвите – първият подобен ход от почти две години. Тя понижи основната си едноседмична репо лихва с 250 базисни пункта, което бе над пазарните очаквания. Все пак централната банка заяви, че ще остане предпазлива в следващите си ходове и сигнализира, че няма гаранция, че ще продължи да разхлабва паричната политика със същия темп и тази година.
Въпреки това много икономисти прогнозират, че тя ще продължи да понижава основната лихва с 250 базисни пункта на всяко от следващите си няколко заседания на Комисията по парична политика. Следващото е на 23 януари.
От години Турция страда от едно от най-високите нива на инфлация в света, причинено до голяма степен от президента Реджеп Тайип Ердоган, който отстояваше ултрахлабава парична политика в опит да стимулира растежа. Това се промени в средата на 2023 г., когато под новото си ръководство централната банка започна бързо да повишава лихвите. Инфлацията се забави от над 75% през март.
Ердоган, който бе необичайно тих по отношение на паричната политика, след като позволи по-ортодоксалния подход, в събота заяви, че лихвите „със сигурност“ ще бъдат намалени през 2025 г.
Коментарите му биха могли да засилят натиска върху централната банка за по-нататъшно облекчаване на политиката. Много турски бизнес лидери се оплакват, че лихвите са твърде високи и че през третото тримесечие икономиката е навлязла в техническа рецесия.
Курсът на цените през първите месеци на годината ще бъде решаващ за определяне на степента на намаляване на лихвите. Неотдавнашните стъпки в областта на фискалната политика може да подкрепят целите на централната банка. В края на декември правителството повиши минималната работна заплата с 30% за тази година, което е далеч по-малко, отколкото за 2024 г.
В понеделник ще бъдат публикувани сезонно изгладените цени, които също се следят отблизо от централните банкери.