Промишлените сили в Азия приключиха 2024 г. низходящо, тъй като очакванията за новата година се влошиха на фона на нарастващите рискове за търговията от втория президентски мандат на Доналд Тръмп и слабото търсене от Китай, предава Ройтерс.
Поредица от индекси на мениджърите по поръчките в промишления сектор за декември от региона, публикувани в четвъртък, показаха, че заводската дейност се забавя в Китай и Южна Корея, въпреки че има и някои признаци на ускоряване в Тайван и Югоизточна Азия.
Новоизбраният президент на САЩ Тръмп обеща да наложи високи мита върху вноса от трите големи търговски партньора на страната му – Мексико, Канада и Китай, които се очаква на свой ред да засегнат други страни с голям износ и по-широката глобална бизнес активност.
Индексът Caixin/S&P Global на мениджърите по поръчките в промишления сектор в Китай е надолу до 50,5 пункта през декември спрямо 51,5 пункта предходния месец, като не отговори на очакванията на анализаторите. Той показва, че дейността е отбелязала съвсем скромно увеличение.
Това е в унисон с официално допитване, публикувано по-рано тази седмица, което показа, че заводската дейност е нараснала съвсем леко.
Габриел Нг, помощник-икономист в Capital Economics, коментира, че засилената подкрепа на Пекин в края на 2024 г. е оказала краткосрочна помощ на растежа, която вероятно ще бъде видяна в други показатели за четвъртото тримесечие.
„И това подобрение трябва да се пренесе в началото на 2025 г.“, отбелязва Нг. „Но подкрепата вероятно няма да трае повече от няколко тримесечия, тъй като не след дълго Тръмп вероятно ще изпълни заплахата си за налагане на мита, а запазващите се структурни дисбаланси продължават да натежават на икономиката“, допълва той.
В други страни от Азия южнокорейският PMI показа, че активността се е свила през декември, а спадът на производството набира скорост в рязък контраст с по-добрите от очакванията данни за ръста на износа, публикувани в сряда.
Гуверньорът на Южнокорейската централна банка заяви в четвъртък, че темпът на смекчаване на паричната политика трябва да бъде гъвкав тази година поради засилената политическа и икономическа несигурност.
Освен с несигурността в световната търговия Южна Корея трябва да се справя и с удара върху бизнес доверието от националната политическа криза след неуспешния опит на президента Юн Сок-йол от миналия месец да наложи военно положение.
По-рано тази седмица японският PMI показа свиване на дейността, макар и с по-бавен темп през декември.
Малайзия и Виетнам също обявиха спадове на заводската си дейност.
Тайван е едно от малкото изключения – там заводската дейност е нараснала с най-бързия си темп от пет месеца насам, като участниците в PMI допитването са посочили силни продажби в Азия, Европа и Северна Америка.
А в Сингапур, смятан за предвестник на тенденциите в световната търговия, официални данни показаха, че градът-държава е постигнал най-бързия годишен растеж от пандемията насам през 2024 г., подкрепен отчасти от нетърпението на страните да изнасят, преди очакваните нови американски мита да влязат в сила.