Икономиката на Китай, втората по големина в света, е изправена пред сливане на редица предизвикателства, които могат да кулминират в изненадващо икономическо забавяне през 2025 г., става ясно от анализ, публикуван във Forex.
След края на строгата анти-Codi политика на Пекин в края на 2022 г. анализаторите първоначално прогнозираха силно икономическо възстановяване, но реалността се оказа стагниращ растеж. Причините са дълбоко структурни, усложнени от муден пазар на имоти, свръхкапацитет в ключови отрасли и застаряващо население. Ако силно рекламираните стимули от Пекин не успеят да отговорят цялостно на тези предизвикателства през новата година, „двигателят на световния растеж“ може да се разпадне през 2025 г., с големи междупазарни последици за търговците.
Колеблив двигател на растежа?
Мнозина на запад са скептични относно валидността на официалните китайски данни и дори с тази потенциално щедра мярка растежът на китайския брутен вътрешен продукт (БВП) вече не достига целта на правителството от 5% .
По-общо казано, доверието на потребителите е слабо, вътрешното потребление остава приглушено, а безработицата сред младите хора нарасна, което поражда опасения за безредици и дългосрочна стагнация.
Структурен свръхкапацитет и дълг
Икономическият модел на Китай, отдавна зависим от индустриалното производство, създаде хроничен проблем със свръхкапацитета. Ключови сектори като стоманодобивът, електрическите превозни средства и слънчевите панели произвеждат много повече, отколкото местните и световните пазари могат да поемат.
Като такъв пример, китайските фабрики произвеждат два пъти повече соларни модули всяка година, отколкото светът може да инсталира. Това необуздано свръхпредлагане понижи цените, намали печалбите и накара много фирми да разчитат в голяма степен на държавни субсидии, за да не фалират.
Проблемът със свръхкапацитета е преплетен с огромните дългови тежести, поети от местните власти, които са отговорни за прилагането на индустриалната политика на Пекин. Прогнозите показват, че извънрегистрираният дълг на провинциалните власти варира от 7 трлн. долара до 11 трлн. долара, като дългове за стотици милиарди долари са изложени на риск от неизпълнение. Това разчитане на подхранван от дълга растеж не е устойчиво и рискът от широко разпространена неплатежоспособност е голям, въпреки че, разбира се, винаги е трудно да се определи точно кога тези проблеми могат да решат да изплуват на повърхността.
Динамика в растежа на китайската икономика. Графика: TradingEconomics, National Bureau of Economic Statistics
Секторът на имотите в Китай: основен риск
Спадът на пазара на имоти в Китай е особено тревожен. Секторът представлява значителен дял от БВП на Китай и неговият спад доведе до неплатежоспособност от страна на големите строителни фирми и разклати финансовата стабилност на местните власти.
Според Goldman Sachs Research запасите от непродадени жилища надвишават двугодишното търсене, като стойността на имотите може да падне с още 20-25% без продължителна правителствена намеса. Въпреки че неотдавнашните мерки за стимулиране целят да отговорят на тези опасения, мащабът на проблема е плашещ, като са необходими трилиони долари, за да се стабилизира напълно пазара.
Ако цените на жилищата продължат да падат, богатството на милиони китайски домакинства – до голяма степен обвързано с недвижими имоти – ще ерозира, което допълнително ще притисне потреблението и икономическия растеж.
Глобални последици
Разбира се, във все по-свързаната глобална икономика забавянето на Китай няма да доведе до изолирани ефекти.
Свръхпроизводството в страната вече разклати световните пазари, което доведе до търговски дисбаланси и геополитическо напрежение. Индустриите в Европа и САЩ са изправени пред ожесточена конкуренция в лицето на китайския износ, който пристига с цени под производствените разходи, създавайки предпостави за налагане на мита и други търговски ограничения, които могат да се ускорят при втория президентски мандат на Доналд Тръмп.
Ако икономическите проблеми на Китай се задълбочат, това може да предизвика дефлационен натиск в световен мащаб и да изостри уязвимостта на веригите на доставка.
Запасите от непродадени жилища в Китай остават високи. Графика: Bloomberg
Мъгляви перспективи
За да избегне Китай от този цикъл на свръхкапацитет и дълг, страната се нуждае от фундаментална промяна в икономическата си стратегия, нещо, което политиците в Пекин твърдо отказват да обмислят.
Структурни промени като приоритизиране на вътрешното потребление пред промишленото производство, намаляване на зависимостта от растежа, подхранван от дълг, и насърчаване на иновациите в новите индустрии биха подкопали контрола на комунистическата партия върху икономиката, правейки ги политически предизвикателни.
За търговците на дребно забавянето в Китай може да има значителни последици. Стоките, които зависят от китайското търсене, като желязна руда и мед, може да претърпят спад в цените. Междувременно геополитическото напрежение може да засегне валутните пазари, особено юана и неговите търговски партньори.
Историята на растежа на Китай може да е достигнала повратна точка и тази година ще покаже дали Пекин може успешно ще се справи с икономическите предизвикателства или втората по големина икономика в света вече се е насочила към продължително забавяне.