Турция няма да подкопае прогнозата за инфлацията за следващата година, когато увеличава данъците върху горивата и тютюна, обяви министърът на финансите Мехмет Шимшек, цитиран от Bloomberg.
Правителството ще продължи да проявява „максимална чувствителност към администрираните цени“ през новата година, точно както направи тази година, посочва Шимшек по време на пресконференция в югоизточния град Шанлъурфа, където политиците обявиха нова подкрепа за голям инфраструктурен проект в региона.
Увеличенията на данъците „ще бъдат определени по начин, който да не застрашава“ прогнозата на централната банка за инфлацията през 2025 г., добавя Шимшек.
Турските власти обсъждат заобикаляне на увеличенията на данъците върху някои стоки в началото на новата година, за да наложат по-ефективен контрол върху инфлацията, съобщи Bloomberg през октомври.
По-рано политиците подчертаха въздействието на нарастващите данъци при горивата върху месечната инфлация. Задържането на сегашното им ниво може да помогне да се запази контролът върху ръста на цените и да подпомогне усилията на централната банка да постигне по-краткосрочните си цели, разкриват източници, запознати с плановете.
Турция трябва да обяви данните за инфлацията за декември в петък (3 януари). Очаква се годишният ръст на потребителските цени да се забави до около 45% от 47% през предходния месец, става ясно от проучване, обхващащо 17 икономисти.
Шимшек посочи още, че стоките и услугите, подлежащи на данъка за преоценка, определен от правителството, като такси за кандидатстване за паспорт, до голяма степен имат минимално или никакво влияние върху инфлацията. Правителството определи данъка за преоценка на 43,9% за 2025 г.
Увеличаването на данъците върху стоките с администрирани цени, директно определени от правителството, и корекцията на минималната заплата през 2025 г. бяха в центъра на вниманието на инвеститорите поради потенциалното им въздействие върху инфлацията. Миналата седмица Анкара обяви 30% увеличение на месечната минимална работна заплата, което е в рамките на пазарните очаквания и съвпада с прогнозата за инфлацията на централната банка.
Регулаторът, който миналата седмица понижи референтния си лихвен процент до 47,5% от 50% при първото намаление на лихвите за близо две години, иска да забави годишната инфлация до 21% в края на 2025 г.