Фабричната дейност в Китай вероятно се е увеличила за трети пореден месец през декември, предлагайки искрица оптимизъм за властите, които се опитват да подкрепят втората по големина икономика в света, докато се подготвят за нови мита от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.
Проучване на Ройтерс сред 28 икономисти показва, че индексът на мениджърите по поръчките в производството (PMI) ще остане на ниво от 50,3 пункта, колкото беше и през ноември, оставайки над прага от 50 пункта, разделящ зоната на свиване от тази на разширяване.
Китайските власти се надяват, че мерките за подкрепа на икономиката, обявени в края на тази година, ще подпомогнат затруднения имотен пазар, който оказва значително негативно влияние върху вътрешното търсене.
Този ход може да е от полза за производителите на фона на глобалното икономическо забавяне, ограничавайки излагането им на заплахата от нови американски мита.
Смесените данни за промишленото производство и продажбите на дребно за ноември, публикувани по-рано този месец, подчертават колко предизвикателно ще бъде за Пекин да постигне трайно икономическо възстановяване през 2025 г. Правителствени съветници препоръчват икономиката в размер от 19 трлн. долара да поддържа цел за растеж от около 5% през следващата година, докато политиците увеличават стимулите, насочени към потребителите.
По-рано Тръмп обеща да наложи 10% мито върху вноса на китайски стоки, за да принуди Пекин да спре трафика на произведени в Китай химикали, използвани в производството на фентанил. Той също така заплаши с 60% мита върху китайските стоки по време на предизборната си кампанията, което представлява голям риск за растежа на най-големия износител на стоки в света.
На среща за определяне на дневния ред по-рано този месец китайските политици обещаха да увеличат бюджетния дефицит, да издадат повече дълг и да разхлабят паричната политика, за да подкрепят икономическия растеж.
Миналата седмица Световната банка повиши своите прогнози за растеж за Китай за 2024 и 2025 г., но предупреди, че пониженото доверие на домакинствата и бизнеса, заедно с насрещните ветрове в сектора на имотите, ще натежат върху икономическия растеж през следващата година.
Стабилизирането на сектора на имотите, който в своя пик през 2021 г. представляваше около една четвърт от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай и където са вложени 70% от спестяванията на домакинствата, е от решаващо значение за Пекин да съживи вътрешното потребление и настроенията сред операторите на фабрики.
Анкетирани от Ройтерс анализатори очакват PMI индексът на Caixin за частния сектор да достигне ниво от 51,7 пункта. Официалните данни ще бъдат публикувани на 2 януари.