IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Румъния замразява заплатите на бюджетните служители, надбавките и пенсиите през 2025 г.

Часовете извънреден труд няма да се заплащат, а ще се компенсират с почивни дни, предвижда проектонаредба

18:21 | 29.12.24 г. 5
Снимка: Pixabay.com
Снимка: Pixabay.com

Заплатите на бюджетните служители в Румъния, размерът на бонусите, обезщетенията и компенсациите, както и пенсиите ще останат замразени през 2025 г. на нивото от ноември 2024 г., според проектонаредба за бюджетно-фискални мерки, публикувана от Министерството на финансите, съобщават Аджерпрес и Хотнюз.

Според проекта заплатите на бюджетните служители, включително на държавните чиновници и служителите в кметствата, окръжните и местните съвети, ще останат през 2025 г. на нивото от ноември 2024 г. Същото се отнася за бонусите и премиите на бюджетните служители, както и за надбавките за храна.

Часовете извънреден труд няма да се заплащат, а ще се компенсират с почивни дни. Изключение от това правило са военните, полицаите, служителите в затворите и планинските спасители. 

Бюджетните служители, които напускат обществени институции, няма да получават парична компенсация за неизразходвания отпуск. Бюджетните служители също така няма да получават ваучери с изключение на тези за ясла.

С няколко изключения се замразяват и назначенията в държавния сектор. Бюджетните служители няма да получават през 2025 г. и помощи или обезщетения при излизане в пенсия. Нивото на детските надбавки няма да се увеличава през 2025 г., тоест няма да се индексира със средното равнище на инфлацията.

Субсидиите, отпускани на политическите партии, се намаляват с 25 процента спрямо нивото от 2024 г.

Специалните пенсии на съдиите и прокурорите няма да се актуализират със средното годишно ниво на инфлацията. Същото се отнася до пенсиите на сенаторите и депутатите, персонала на гражданската авиация, членовете на дипломатически корпус, военните и други. 

Пенсиите на практика също няма да бъдат увеличавани през 2025 г., тъй като стойността на референтния пункт, който е важен елемент при изчислението на пенсиите, остава на досегашното си ниво от 81 леи, посочва Хотнюз. 

От 1 януари също така се премахват облекченията за служителите от секторите на информационните технологии, строителството и земеделието, прагът за облагане на микропредприятията се намалява наполовина, а данъкът върху дивидентите се увеличава, пише БТА.

Телевизия Диджи 24 отбелязва, че единствените бюджетни служители, които ще се разминат с мерките за икономии, са тези с най-ниските доходи. В момента в Румъния има около 5,5 милиона трудещи се, от които около 1,3 милиона са бюджетни служители. Мнозинството от тях няма да имат никакво увеличение на заплатите от 1 януари, посочва телевизията. 

Същевременно от началото на 2025 г. Румъния ще премине към европейската минимална заплата, тоест 4050 леи (1591,57 лева) брутно. Около 1,8 милиона румънци ще се възползват от това преминаване, като част от тях са служители в бюджетния сектор. Те ще получат допълнително до 200 леи нетно и ще имат месечен доход от 2575 леи.

Според финансовото министерство предвидените в наредбата мерки ще имат бюджетен ефект в размер на 133,37 милиарда леи (52,41 милиарда лева) през 2025 г., отбелязва Аджерпрес, като напомня, че Румъния е в процедура за прекомерен бюджетен дефицит от април 2020 г. заради превишаването на 3-процентния праг за дефицита.

Според оценка на Фискалния съвет бюджетният дефицит в края на тази година ще достигне 8,58 процента в края на годината. 

Наредбата за бюджетно-фискалните мерки най-вероятно ще бъде одобрена на правителствено заседание утре, отбелязва Диджи 24.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:21 | 29.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

5
rate up comment 16 rate down comment 0
doba
преди 2 дни
Съседите се усетиха накъде отиват нещата и затягат коланите :) Само в статията освен за МРЗ там други данни за конкретни данни за получаваните заплати - нема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 12
гъбко
преди 2 дни
До: evlogi Самонаетите, или това е разликата от 7,7млн с 5,5млн, никой не ги брои за хора ... :))) ... И там както при нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
evlogi
преди 2 дни
До: гъбко Но съвсем друго са написали по-горе.5.5 млн трудещи се имало в Румъния.Всъщност са 7.7 млн трудещи се , наети или самонаети от обша работоспособно население от около 11 млн души.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 21
гъбко
преди 2 дни
До: evlogi Ами тъй е ... :))) ... 7,7млн активни трудово граждани, като от тях около 73% са наети, или около 5,5млн. Факт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 2
evlogi
преди 2 дни
Румъния е с население около 19 млн жители.Дълбоко се съмнявам трудещите се да са само 5.5 млн, както е написано в "статията". Качеството на информацията в нашите сайтове е просто покъртително...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още