Печалбите в промишления сектор на Китай са намалели с по-бавен темп през ноември, сочат официални данни, цитирани от Ройтерс. Очаква се обаче годишният спад на печалбите тази година да бъде най-големият от над две десетилетия поради упорито слабото местно потребление.
Втората по големина икономика в света не успява да постигне силно съживяване след пандемията, тъй като апетитът на бизнеса и на домакинствата за разходи и инвестиции остава вял на фона на продължителното забавяне на жилищния пазар и новите търговски рискове от администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
Печалбите на промишлените компании са намалели със 7,3% през ноември спрямо същия месец на миналата година след спад с 10% през октомври, сочат данните на Националното статистическо бюро.
По-лекото понижение през ноември показва подобрение на печалбите, тъй като новите мерки за стимулиране на икономиката започват да оказват влияние, коментира Джао Маохуа, макроикономически анализатор в China Everbright Bank.
Данните за печалбата са в унисон и с по-слабото забавяне на заводските цени през ноември. Индексът на производствените цени е намалял с 2,5% на годишна база спрямо 2,9% през октомври.
В четвъртък Световната банка ревизира леко нагоре прогнозите си за икономическия растеж на Китай през 2024 г. до 4,9% спрямо юнската си прогноза за 4,8%.
Но през 11-те месеца на 2024 г. печалбите в промишления сектор са намалели с 4,7%, задълбочавайки спада с 4,3% за периода януари-октомври. Това отразява все още слабото частно търсене в китайската икономика.
Печалбите в китайския промишлен сектор за цялата година се насочват към най-големия си процентен спад от 2011 г. насам. Но след включването на по-малките компании съгласно предишна методология спадът на печалбите тази година се очаква да е най-големият от поне 2000 г.
Редица икономически показатели, публикувани този месец, показаха смесени резултати, като промишленото производство се е ускорило през ноември, докато цените на новите жилища са намалели с най-бавния си темп от 17 месеца.
Промишленият сектор преживява неравно възстановяване на фона на недостатъчно търсене, казва Джао и посочва затрудненията пред имотния пазар и някои свързани с него индустрии като доказателство за проблемите.
Китайските ръководители се ангажираха на ключово заседание този месец да повишат дефицита, да емитират повече дълг и да разхлабят паричната политика, за да запазят стабилен икономическия растеж. Правителството обеща също неотдавна да засили пряката фискална подкрепа за потребителите и да повиши социалните осигуровки.
Пекин е приел да емитира специални държавни облигации на рекордна стойност от 411 млрд. долара догодина, съобщи Ройтерс.
Печалбите в държавните фирми са намалели с 8,4% през 11-те месеца, докато чуждестранните компании са отчели свиване с 0,8%, а компаниите от частния сектор са регистрирали намаление с 1%, сочи разбивка на данните на Националното статистическо бюро.
Данните за печалбите в промишления сектор обхващат компании с годишни приходи от най-малко 20 млн. юана (2,7 млн. долара) от основните им дейности.
преди 3 месеца Опитват да си изнасят беднотията и безработицата, ама засега светът се съпротивлява ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар