IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Норвежките компании бързат да назначат жени в ръководството си

В края на миналата година страната въведе закон, който изисква поне 40% от корпоративните ръководители да са жени

14:00 | 23.12.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Норвежките компании се доближават до ключов краен срок в края на годината да включат в управителните си съвети жени. Но изостават от целта с хиляди, пише Bloomberg.

Стремежът за по-голямо равенство по високите етажи на корпоративната власт датира от почти две десетилетия в Норвегия и в края на миналата година беше въведен закон, който изисква не повече от 60% от членовете на бордовете на директорите да са от един пол. На практика това често означава най-малко 40% от ръководителите да са жени.

Много от близо осемте хиляди компании, които ще трябва да се съобразят с изискването до 31 декември, изостават в усилията си. Тъй като до 2025 г. остават само няколко дни, те ускоряват набирането на служители.

„Много компании бързаха през последните месеци“, казва Хеге Родланд, основателка на компанията Matae, която работи по стратегията и набирането на служители в съветите на директорите, доминирани от мъже.

Тя казва, че включването на жени в съветите разширява обсъжданията и гарантира по-добро вземане на решения, освен това жените обикновено отиват по-подготвени на заседанията. Но все още има съпротива. „Някои компании планират да намалят размера на съветите на директорите си“, за да се съобразят с новите правила, отбелязва Родланд.

Законът се прилага постепенно. През тази първа година той засяга само най-големите компании с приходи от над 100 млн. крони (8,8 млн. долара). Това означава, че около 5000 жени ще трябва да се присъединят към управителните съвети през идните дни, сочат данни на правителството.

Последиците от несъобразяване с изискванията може да са тежки – съдът в крайна сметка може да закрие компанията. На практика по-вероятно е фирмите все пак да се съобразят, дори и да пропуснат крайния срок, казва Родланд.

През септември тя е анализирала половия състав на управителните съвети в своята област Вестландет, на западното крайбрежие на страната, и установила, че само около една четвърт от компаниите са се съобразили с изискванията. Повечето от тях имали около 20% жени в управителните си съвети, казва Родланд. На национално ниво липсват актуални данни.

Най-големият проблем за компаниите, които се стремят да укрепят съветите си, е, че „ще има ожесточена конкуренция за най-квалифицираните хора“, отбелязва тя и допълва, че предизвикателството за много компании е да погледнат извън традиционните си основания за набиране на служители.

До 2028 г. законът ще важи за около 20 хил. компании, сочат данни на норвежката бизнес асоциация NHO. Дотогава ще бъдат необходими още 8000 жени, показват изчисления на правителството.

Една от компаниите, които работят за издигането на жени до ръководни постове, е DNB Bank ASA, най-голямата банка в Норвегия. Не е съвпадение, че жени заемат ръководните постове в банката, казва главният финансов директор Ида Лернер.

Компанията е съсредоточена върху това винаги да има набор от квалифицирани жени, които са готови да се издигнат, отбелязва Лернер в интервю за Bloomberg и допълва, че равенството трябва да остане на предно място в дневния ред.

„Спрете ли да работите по въпроса, изоставате“, казва Лернер.

Родланд, която работи за набирането на жени в управителните съвети, коментира, че компаниите в крайна сметка ще се съобразят с изискванията, въпреки че в момента нямат желание за това.

Тя сравнява изискването със забраната за пушене в ресторантите, закон, който Норвегия въведе през 2004 г., като казва, че първоначално „всички са били скептични“, „но сега обичаме чистия въздух“.

„Компаниите също в крайна сметка ще видят ползите от разнообразието“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:01 | 23.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още