Предпочитаният от Федералния резерв на САЩ измерител на основната инфлация се е променил слабо през ноември, предава Bloomberg.
Според данни на Бюрото за икономически анализи, публикувани в петък, т.нар. основен ценови индекс на разходите за лично потребление, който изключва храните и енергоносителите, се е повишил с 0,1% спрямо октомври и с 2,8% на годишна база. Това е най-бавният темп на растеж от май насам.
Докладът показва широко забавяне, като основните цени на услугите - внимателно наблюдавана категория, която изключва имотния и енергийния сектор – са се повишили с 0,2% на месечна база. Това е най-бавният ръст от август насам. Основните цени на стоките, без храните и енергоносителите – са се понижили за първи път от три месеца насам.
На този фон потребителските разходи са нараснали с 0,4% през ноември заедно с увеличението на личните доходи с 0,3%. Коригирани спрямо инфлацията, разходите са се повишили с 0,3%, което показва устойчивостта на потребителите през ключовия сезон на празничното пазаруване.
Данните би трябвало да помогнат за разсейване на опасенията на представителите на Фед относно перспективите за инфлацията, след като в сряда те публикуваха актуализирани оценки, показващи завишени очаквания за цените и лихвените проценти през 2025 г. Новите прогнози допринесоха за разпродажби на фондовия пазар.
В речта си преди публикуването на доклада председателят на Фед в Сан Франциско Мери Дейли заяви, че е „много доволна“ от прогнозата на централните банкери за две намаления на лихвените проценти през следващата година, като подчерта, че паричният орган може да премине към по-бавен подход на понижения.