Руската централна банка запази ключовата си лихва на рекорден връх от 21%, изненадвайки повечето анализатори, които очакваха централните банкери да пристъпят към ново голямо повишение в опит да укротят упоритата инфлация, пише Bloomberg.
Шестима от 12 икономисти очакваха повишение с два процентни пункта, докато други предвиждаха увеличение до 24%, а само двама бяха за запазване на лихвата. Ръстът на цените продължава да надвишава над два пъти целта на централната банка от 4%.
Регулаторът реши да запази лихвата, тъй като „паричните условия се затегнаха по-значително от очакванията“ след увеличението с 200 базисни пункта през октомври, съобщи банката в комюнике.
„Постигнатото затягане на паричните условия създава необходимите предварителни условия за възобновяване на дезинфлационните процеси и връщане на инфлацията към целта въпреки засиления растеж на цените в момента и високото местно търсене“, допълни банката.
Тя съобщи, че ще прецени необходимостта от още едно увеличение на лихвите на следващото си заседание през февруари.
Гуверньорът Елвира Набиулина ще даде пресконференция в Москва.
Годишната инфлация в Русия отново се ускори през ноември до 8,9% спрямо 8,5% предишния месец, дори след като централната банка повиши ключовата лихва през октомври. Очакванията за инфлацията, внимателно следен показател от централните банкери, достигнаха 13,9% през декември, най-високото ниво от година.
Годишната инфлация в Русия надвишава очакванията на централната банка. Графика: Bloomberg LP
Централната банка започна годината със съобщение, че ще обмисли смекчаване на паричната политика през второто полугодие. Вместо това тя рязко повиши основната си лихва от юли насам, след като очакванията за забавяне на ръста на цените не се оправдаха. Банката очаква инфлацията да се върне към целта ѝ през 2026 г.
Големите бюджетни разходи за войната в Украйна и социалните програми държат икономиката в състояние на прегряване, докато острият недостиг на работна ръка доведе до ожесточена конкуренция за служители, която повишава заплатите. В същото време производството не успява да се разшири достатъчно бързо, за да отговори на бързо нарастващото търсене.
Планът на централната банка за охлаждане на търсенето чрез оскъпяване на кредитирането до момента действа като спирачка на икономическия растеж, но не и на повишението на цените.
Годишният ръст на цените към 16 декември достигна 9,52%, докато инфлацията при храните се ускори до 10,93%, сочат седмични данни, публикувани от Министерството на икономиката. Зеленчуците са с 24% по-скъпи, отколкото година по-рано.
Централната банка съобщи, че „охлаждането на кредитирането вече обхваща всички сегменти на кредитния пазар“ и предупреди, че тенденцията ще продължи през следващата година на фона на затегнатите парични условия. Въпреки това банката заяви, че балансът на инфлационните рискове в средносрочен план „все още клони нагоре“.
Решението на централната банка да предложи известно успокоение за бизнеса и кредиторите, които се оплакаха от изключително високите лихви по кредитите може да доведе до фалити и да замрази икономиката.
Руският президент Владимир Путин изглежда призна тези притеснения на годишната си телевизионна пресконференция в четвъртък, когато заяви, че банката трябва да се стреми към „балансирано“ решение и да вземе предвид сегашните „искания“.
Централната банка ще проведе следващото си заседание на 14 февруари.