IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са петте водещи теми в трудния път на Европа през 2025 г.?

Инвеститорите и икономистите се опитват да разгадаят какво следва за региона

11:10 | 24.12.24 г. 1
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Силно представяне на страните от периферията

Главният изпълнителен директор и главен пазарен стратег в Longview Economics Крис Уотлинг подчертава различното представяне на европейските икономки, като очаква в някои състоянието им да се промени положително.

„В перспектива до 2-3 години на Европа ѝ предстоят добри времена“, казва той. „Мисля, че Южна Европа е наистина вълнуваща – това е завръщането на PIIGS”.

PIIGS е акроним на Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания, които исторически се смятат за уязвими на икономическа нестабилност и кризи.

ЕК очаква БВП на Испания да се разшири с 3% тази година и с 2,3% през 2025 г., а ОИСР очаква ръстът на страната да е на трето място сред най-силните от всички страни членки на организацията тази година. В същото време очакванията за икономиката на Гърция са да се разрасне с 2,1% през 2024 г. и с 2,3% през 2025 г.

Уотлинг е оптимист за тези страни въпреки предупреждението, че европейските финансови пазари може да „изпитат трудности“ през първите шест месеца на 2025 г.

„Хубавото на това да имаш пукнатини на пазарите през първото полугодие е, че това насърчава централните банки по света да намаляват лихвите и ни дава това повторно ускорение на глобалната икономика през втората половина на следващата година и през 2026 г.“, казва той.

Търговски мита

Макар че може да има някои добри новини на хоризонта за Европа, втори мандат на Тръмп – и митата, които ще дойдат с него – има потенциала да създаде нови препятствия.

Заплахите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита от 10% до 20% върху целия внос в страната предизвикаха несигурност сред европейските компании и доведоха до въпроси за това как може да реагира регионът.

В доклада си "European Road Ahead" американската банка Citi казва, че мито от 10% може да понижи БВП на ЕС с 0,3% до 2026 г., а „нова търговска война между САЩ и Китай може да удвои щетите за изложени на риск страни като Германия“.

„Смятаме, че ответни мерки тип „око за око“ са малко вероятни, което би превърнало това в дефлационен шок, но глобалната фрагментация ще навреди на зависимата от търговията Европа в дългосрочен план“, добавят анализаторите.

Джанет Муи, ръководител на пазарните анализи в мениджъра на благосъстоянието RBC Brewin Dolphin, казва, че митата вероятно ще бъдат използвани като разменна монета от бъдещата американска администрация.

„Митата са ключова заплаха, разбира се. Но вероятно е разумно да се предположи, че Тръмп няма да стигне докрай със заплахите си“, добавя тя.

Политическа нестабилност

Европа е изправена и пред политическа несигурност в границите си, като две от най-големите икономики в региона – Франция и Германия, са в центъра на политически сътресения.

Бившият премиер на Франция Мишел Барние бе отстранен в началото на декември, а германският канцлер Олаф Шолц изгуби вот на доверие, с което се проправя пътят към избори в началото на следващата година.

„Мислете за Европа като за суфле – издигащата се част на суфлето винаги е била Франция и Германия и това сега се срина в стагнация и парализа“, коментира Дейвид Рош, стратег в Quantum Strategy.

„Ядрото на Европа изглежда изключително зле икономически и политически и смятам, че пазарите в крайна сметка ще отразят това“, добавя той.

Според Максимилиан Улер, ръководител на отдела за стратегии по европейски акции в Deutsche Bank, обаче политическата несигурност в Германия може всъщност да предизвика обрат в отслабващата икономика на страната.

„Германия е известна с политическата си стабилност – има само два примера за разпад на коалиция в скорошната история“, казва той в бележка до клиентите. „И двата пъти Германия бе изправена пред рецесия, въведе реформи и излезе по-силна... Не подценявайте способността на Германия за промяна“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:38 | 24.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
cido
преди 23 часа
1. Социализмът властва в Западна Европа, което в икономически прочит се превежда: не ни се работи, няма да работим, искаме още пари, искаме по-кратко работно време / виж Сумар в Испания/. Не се интересуваме от образование. Животът е времето между две кафета....2. Мразим черни, *** и жълти, но ги мразим още повече, защото те ни обслужват....3.Старците ни пречат, защоно държат парите и ние трябва да работим, ама не искаме...4. Американците са ни длъжни.5. Не обичаме да воюваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още