IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са петте водещи теми в трудния път на Европа през 2025 г.?

Инвеститорите и икономистите се опитват да разгадаят какво следва за региона

11:10 | 24.12.24 г. 1
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Между политическите сътресения, някои слаби икономически данни и предупрежденията, че няма да достигне потенциала си за растеж – Европа преживя трудна година. Въпреки това анализаторите твърдят, че през 2025 г. може да има някои проблясъци, които си заслужават да се проследят, пише CNBC.

Не се очаква икономическият растеж в Европа скоро да тръгне нагоре, като миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) намали прогнозата си за растежа за 2025 г. на 1,1%. Междувременно гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че рисковете за растежа „остават наклонени към понижение“.

Очаква се БВП в еврозоната да нарасне с 0,8% през тази година – това е подобрение спрямо годишния темп на растеж от 0,4% през 2023 г., но е далеч от нивото от 3,4% през 2022 г. За сравнение, официалните представители на САЩ очакват ръст от 2,7% за тази година.

Инфлацията в еврозоната също е във фокуса на вниманието, след като през есента за кратко потъна под целта на ЕЦБ до 1,8%, но през ноември отново се повиши над целта от 2%.

Докато инвеститорите и икономистите се опитват да разгадаят какво следва за региона, ето пет основни неща, които следят, докато обмислят перспективите на Европа за 2025 г.

Парична политика

Миналия четвъртък представителите на ЕЦБ обявиха четвъртото си и последно понижение на лихвите за годината. Пазарите очакват още едно намаление от 25 базисни пункта, когато Управителният съвет на ЕЦБ се срещне за пръв път през 2025 г., показват овърнайт индексните суапове.

За Калъм Пикъринг, главен икономист в инвестиционната банка Peel Hunt, това не е достатъчно.

„Икономическата логика отстоява ходове от 50 базисни пункта, но не мисля, че ще действат с 50 пункта“, казва той.

„Намирам тона на ЕЦБ за твърде ястребов“, добавя Пикъринг, обяснявайки, че икономическите проблеми на Европа са се изместили от шокове в предлагането към проблеми в търсенето, което поставя под съмнение дали инфлацията все още е „трайна“ след шест месеца.

Данните за индексните суапове предполагат, че подобно на Пикъринг повечето трейдъри очакват основната лихва на ЕЦБ – в момента на ниво от 3%, да бъде снижена до 2% до средата на 2025 г., като някои очакват допълнителни понижения през втората половина на годината.

В бележка до клиентите в края на ноември анализатори от Bank of America обявиха 2025 г. за „годината, в която основната лихва на ЕЦБ ще падне под 2%“.

„Лихва [по депозитното улеснение] от 1% е лесно мислима“, добавя те.

Криза в доверието

Предпазливият потребител е сред многото препятствия пред Европа тази година.

В експресна оценка от ноември Европейската комисия (ЕК) оцени спад на потребителското доверие от 1,2 пр.п. на годишна база в еврозоната. В същото време показателят на ЕК за икономическото доверие, макар и стабилен, остава под дългосрочната средна стойност цяла година и в момента е малко под нивото от края на 2023 г.

Въпреки това Силвен Бройер, главен икономист за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в S&P Global Ratings, заяви пред CNBC, че промените в паричната политика в Европа биха могли да помогнат за повишаване на изоставащите нива на доверие.

„Смятаме, че ЕЦБ е в позиция да ускори намаляването на лихвите, което би могло да подпомогне [растежа], тъй като доверието все още е ниско въпреки продължаващото икономическо възстановяване“, казва Бройер, който е член на „съвета в сянка“ от икономисти на ЕЦБ.

„Фискалната политика беше рестриктивна през последните две години, ако прибавим и ограничителна парична политика, двата крака на политическия микс в Европа бяха рестриктивни. Ако малко променим това за 2025 г., то категорично би могло да помогне“, добавя той.

Последна актуализация: 10:38 | 24.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
cido
преди 11 часа
1. Социализмът властва в Западна Европа, което в икономически прочит се превежда: не ни се работи, няма да работим, искаме още пари, искаме по-кратко работно време / виж Сумар в Испания/. Не се интересуваме от образование. Животът е времето между две кафета....2. Мразим черни, *** и жълти, но ги мразим още повече, защото те ни обслужват....3.Старците ни пречат, защоно държат парите и ние трябва да работим, ама не искаме...4. Американците са ни длъжни.5. Не обичаме да воюваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още