IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Свиването на частния сектор в еврозоната намалява заради услугите

Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global се повишава до 49,5 пункта от 48,3 пункта през предходния месец

13:20 | 16.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

През декември частният сектор в еврозоната се свива по-малко от очакваното благодарение на по-големия от прогнозираното принос на сектора на услугите. Това сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.

Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global се повишава до 49,5 пункта от 48,3 пункта през предходния месец, оставайки малко под нивото от 50 пункта, което разделя растежа от свиването. Анализаторите очакваха, че индексът ще отбележи съвсем лека промяна спрямо ноември.

Спадът в производството, който продължава вече трета година, се запазва, но индексът за услугите отново надхвърля 50 пункта, което е сигнал, че надеждите за постепенно възстановяване остават.

Частният сектор в еврозоната отново се свива. Изображение: Bloomberg Частният сектор в еврозоната отново се свива. Изображение: Bloomberg

„Макар че производството все още е в дълбока рецесия, възстановяването в сферата на услугите е добре дошъл стимул за цялата икономика“, коментира Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank. „Компаниите от еврозоната обаче са малко по-уверени сега, отколкото през ноември, че бизнес активността след една година ще бъде по-висока, отколкото е днес“, добави той.

Европейската централна банка (ЕЦБ) е притеснена за икономическите перспективи на региона, като миналата седмица намали лихвените проценти за четвърти път тази година. Председателят на финансовата институция Кристин Лагард заяви, че инерцията отслабва и рисковете остават, позовавайки се на нарастващото напрежение в световната търговия.

ЕЦБ също така намали прогнозата си за растежа през следващата година от 1,3% на 1,1%. Повечето анализатори все още смятат тези прогнози за прекалено оптимистични, тъй като те не отчитат въздействието на търговските мита на САЩ, с които заплашва новоизбраният президент Доналд Тръмп.

Надеждите са, че дългоочакваното възстановяване на потребителските разходи ще задвижи европейската икономика през следващите тримесечия, тъй като купувачите ще се възползват от повишаването на заплатите и охлаждането на инфлацията. След падането на правителствата в Берлин и Париж обаче се появиха нови препятствия пред потребителското доверие.

„Германия и Франция, двете най-големи икономики в еврозоната, в момента се намират в политически несигурна среда“, заяви Сайръс де ла Рубия. „Това пречи в краткосрочен план да бъдат осъществени необходимите реформи, за да се стимулира отново растежът, и допринася за продължаващата слабост в двете страни. Тази ситуация обаче крие и рискове за повишаване на растежа“, добави той.

По-рано оповестените PMI данни за двете страни изненадаха с положителни резултати благодарение на услугите, въпреки че съставните показатели и за двете остават под 50 пункта.

По-късно в понеделник се очаква да бъдат публикувани данни за индексите на мениджърите по поръчките във Великобритания и САЩ. Те би трябвало да покажат стойности над 50 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:20 | 16.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още