Американците не смятат, че вносните мита са добра идея, ако доведат до по-високи цени, и са скептични, че те ще помогнат на американските работници, сочи допитване на Ipsos и Ройтерс. То показва политическите рискове за плана на новоизбрания президент Доналд Тръмп да наложи големи мита върху стоки от Китай, Мексико и други страни.
Само 29% от респондентите в шестдневното допитване, приключило във вторник, са съгласни с твърдението, че е „добра идея САЩ да наложат по-високи мита върху вносните стоки, дори ако цените нараснат, докато 42 на сто не са съгласни. Други 26% са заявили, че не знаят, а останалите не са отговорили на въпроса.
Само 17% от анкетираните са съгласни с твърдението, че „когато САЩ налагат мита върху вносните стоки, това е добре лично за мен“.
Мнението на американците за митата създава потенциален проблем за Тръмп, когато той се завърне в Белия дом на 20 януари. Икономисти твърдят, че планът му за митата, който е по-агресивен от задействания в мандата му межуд 2017 и 2021 г., ще предизвика по-висока инфлация като тази, която отслаби президента от Демократическа партия Джо Байдън и помогна за завръщането на Тръмп в Белия дом.
„Смятам, че общественото мнение може да е нещо като спирачка за по-крайните планове на Тръмп за митата, тъй като е ясно, че те ще се проявят в цените“, коментира Мери Ловли, икономистка, специализирана в областта на търговията, и старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“.
Тръмп обеща да подкрепи американската промишленост, като наложи всеобщи вносни мита от 10% и мита от 60% върху китайския внос. Той също така заплаши да наложи мита от 25% върху стоки от Мексико и Канада, както и допълнителни мита от 10% върху китайските стоки като начин да ги накара да ограничат притока на смъртоносния опиоид фентанил и на нелегалната имиграция към САЩ. Трите страни са най-големите търговски партньори на Америка.
Около 10% от потребителските разходи на американците са насочени към вноса, затова големи мита може значително да повлияят на финансите на домакинствата, съобщи Федералният резерв в САЩ.
В интервю за NBC миналата неделя Тръмп заяви, че потребителите няма да платят крайната цена от митата и допълни: „Мисля, че те са прекрасни“. „Митата ще направят нашата страна богата“, изтъкна Тръмп.
В онлайн допитването са участвали 4183 възрастни американци от цялата страна и то е със статистическа грешка от два процентни пункта в едната или другата посока.
„Човекът на митата“
Изказванията на Тръмп за митата засилиха перспективите за търговски войни – ответни мерки между страните, целящи да подкопаят икономиката на насрещната страна.
Новоизбраният президент се нарече „човек на митата“ по време на първия си мандат, когато наложи мита между 7,5% и 25% върху китайски стоки на обща стойност около 370 млрд. долара. Но тези политики изключваха много водещи категории от китайския внос, включително смартфони, лаптопи и конзоли за видеоигри, затова общата инфлация в САЩ остана ниска.
Държавните ръководители и централните банкери на Китай, които са изправени пред много по-високи мита върху целия износ за САЩ, обмислят да позволят на юана да отслабне през 2025 г. в ход, който би парирал последиците от митата, като направи китайските стоки по-евтини в доларови изражения, съобщи Ройтерс тази седмица.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум намекна за възможни ответни мерки на мита на Тръмп, като заяви в писмо до него, че „едно мито ще последва друго в отговор“. Някои канадски регионални ръководители призоваха за силен отговор на мита на Тръмп, включително спиране на канадския износ на енергия, докато други изтъкнаха зависимостта на САЩ от критични полезни изкопаеми, добивани в Канада.
Дългосрочният спад на заетостта в заводите в САЩ беше смятан за фактор за победата на Тръмп на президентските избори през 2016 г., когато той спечели в Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания. Тръмп спечели отново тези щати от „Ръждивия пояс“ през ноември.
Но сега американците изглеждат не толкова враждебно настроени към международната търговия в сравнение с първата администрация на Тръмп. Около 48% от анкетираните в новото допитване са съгласни с твърдението, че „международната търговия вреди на средния американец, тъй като ни причинява загуба на работни места тук, в Америка“. Това е спад спрямо 64% в допитване на Ройтерс и Ipsos от 2018 г.
преди 1 час Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/titan отговор Сигнализирай за неуместен коментар