IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борбата със сивата икономика в България изостава

През 2023 г. икономиката на страната не е в криза, но недекларираният труд расте, отчита проучване на АИКБ

17:27 | 12.12.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Налице е задържане на процесите на изсветляване на българската икономика, като делът на сивата икономика остава висок и дори се разраства. Това е един от изводите от проучване на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), представено днес в рамките на първото открито заседание на Обществения съвет „Икономика на светло“.

Композитният индекс „Икономика на светло“, чрез който АИКБ измерва светлата част на българската икономика, показва, че в периода 2010 - 2022 г. има подобрение, но от 2017 г. насам темпът на промяна се забавя значително и изсветляването изостава.

Изсветляването се забавя

Според АИКБ сред основните причини за негативния тренд са данни за непълно отчитане на реализирана продукция и проблеми със събираемостта на ДДС, както и полагане на труд с договори, които не отчитат действителното възнаграждение и допълнителна работа без договори. Сред другите причини, които повишават дела на сивата икономика у нас, са съмненията за гарантиране на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки и издаването на касови бележки при продажбите.

От организацията са представили 14 стойности на индекса, измерващ светлата икономика, който показва, че възходящата му тенденция е нарушавана три пъти за последните десет години - през 2014 г. заради фалита на КТБ, през 2020 г. заради пандемията и през 2023 година.

"Това не е необичайно явление – когато икономиката се развива добре, тя се изсветлява, при криза настъпва обратното“, обясни проф. д-р Стефан Петранов от АИКБ. По думите му при криза икономическите субекти търсят начини да оцелеят и затова и работодатели, и работници прибягват до сиви практики.

За съставянето на индекса са използвани 20 показателя, като този, представящ данни за събираемостта на ДДС, все още не е наличен, вследствие на което окончателните данни за сенчестата икономика може да са различни, уточни Петранов.

Милена Ангелова от АИКБ също посочи, че "светлата" част от българската икономика се свива. По думите й миналата година не е кризисна за икономиката на България от гледна точка на макроикономическите показатели, но сивият сектор се увеличава с шест стотни. Регистрира се и спад на чуждестранните инвестиции с над 800 млн. евро, а на пазара на труда има отлив на 200 хиляди заети. Наред с това инфлацията остава висока въпреки сериозния спад.

Източник: АИКБ Източник: АИКБ

Недекларираният труд расте

През 2023 г., която е добра за българската икономика, недекларираният труд расте в противовес на икономическата логика. През тази година композитният индекс е 78,6 пункта спрямо 78 пункта през 2022 г. – нарастването му е индикатор за посивяване на икономика, докато намалението означава, че тя изсветлява.

По думите на Ангелова подиндексът „Заетост на светло“ сочи, че се увеличават договорите за работа, при които част от възнагражденията се дават в плик. При събираемостта на ДДС се извършват нарушения, не се издават касови бонове, укриват се обороти. Има намаляване на декларираните трудови възнаграждения, каза още тя.

През 2023 г. крехкият икономически растеж е отстъпил пред влошаващата се икономическа среда, вътрешната политическа несигурност и външната политическа и търговска несигурност. Освен това продължават да действат структурни фактори като намеса на държавата на трудовия пазар чрез административни мерки за определяне на минималната работна заплата. Отчита се ниска ефективност на институциите, включително на съдебната система и високи нива на корупцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:28 | 12.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още