Растежът в Европейския съюз (ЕС) изостава от този в САЩ от десетилетия, като БВП на глава от населението в по-голямата част от блока е сравним с този в най-бедните щати на САЩ. Това прави Европа особено уязвима от митата, с които заплаши новоизбраният президент Доналд Тръмп. Макар че лидерите на Европейския съюз ще бъдат изкушени просто да отговорят с ответни мерки срещу стоки от САЩ, търговска война тип „око за око“ няма да е от помощ за никого. По-добър залог е ЕС сам да подреди къщата си, пише в редакционен коментар Bloomberg.
“Трябва да сме наясно с факта, че днес нашата Европа е смъртна. Тя може да умре“, предупреди френският президент Еманюел Макрон по-рано тази година. Може би той преувеличава, но заплахата е реална. Продължителното забавяне на производителността засилва проблемите на Европа и застрашава приоритетите ѝ. Както показа докладът на бившия гуверньор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги: „Това е екзистенциално предизвикателство“.
Тръмп само ще направи това предизвикателство по-остро. За да се подготви за трудния път напред, европейските лидери трябва да се фокусират върху три проблема.
Първият е, че единният пазар на ЕС не е толкова единен. На теория и често на практика стоки, услуги, капитал и работна ръка се придвижват свободно из 27-те страни членки. Но по една оценка 10% от потенциалния брутен вътрешен продукт (БВП) остава неосъществен заради търкания в рамките на единния пазар. Международният валутен фонд (МВФ) изчислява, че подобни бариери се равняват на данък от 44% върху производството и на 110% върху услугите. Страните членки трябва да осъзнаят, че имат взаимен интерес от премахването на тези пречки.
Второто предизвикателство е добре известната бюрокрация на Европа. Ако някой се нуждае от агенция по правителствената ефективност, това е Брюксел, макар че националните правителства често добавят към правилата на ЕС свои собствени бариери. Докладът на Драги отбелязва, че макар САЩ да са приели 3500 федерални законодателни акта и около 2000 резолюции от 2019 г. насам, бюрократите в Брюксел са приели 130 хил. акта от различен вид. Над 60% от европейските компании намират подобни правила като пречка за инвестициите.
Като пример може да се посочи, че в ЕС има около 100 технологични закона, налагани от над 270 регулатора. Това създава фрагментиран и разпоредителен режим, който утвърждава американските технологични гиганти, които могат да си позволят разходите за изпълнение, за сметка на потенциалните европейски конкуренти. От 147 компании "еднорози", основани в Европа между 2008 и 2021 г., 40 вече са се преместили в чужбина. Германската SAP – водещата технологична компания на ЕС, е на 50 години. Като минимум Брюксел трябва да приеме, че в бюрокрацията трябва да има баланс, и да се фокусира, както казва Драги, върху „по-малко и по-добри регулации“.
И накрая, по-добрият достъп до капитал е жизнено важен. Докато американските компании получават около 75% от финансирането си чрез капиталовите пазари и една четвърт от банките, европейските компании разчитат на банките за над 70% от външното финансиране. Проблемът е, че европейските банки имат склонност да влагат парите си в стабилни компании с висок процент на материални активи. Скорошен доклад на ЕЦБ открива силно предпочитание сред банките към компании с ниска производителност, особено в имотите, търговията на дребно и на едро, които едва ли са на предните редици в динамичността.
Десетилетният опит на ЕС да създаде интегриран съюз на капиталовите пазари напредва твърде бавно. Различните национални правила, покриващи такива важни въпроси като търговия с ценни книжа, несъстоятелност и данъчно облагане на инвестициите, възпрепятстват ефективното разпределяне на капитал. Единни правила за бизнесите с трансгранична дейност ще осигуряват критично важен тласък на производителността и иновациите.
Каквито и мита да наложи Тръмп, Европа вече е направила твърде много, за да възпрепятства търговията и инвестициите в собствените си граници. Малко мерки биха послужили по-добре на европейците от премахването на някои от тези вътрешни бариери.
преди 1 час най голямата заплаха са *** и техните платени лакеи.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар