Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че американската икономика е по-силна сега, отколкото централната банка е очаквала през септември, когато започна да понижава лихвените проценти. Той изглежда сигнализира подкрепата си за по-бавен темп на понижения на лихвите в бъдеще, предава Ройтерс.
„Икономиката на САЩ е в много добра форма и няма основания да не продължи да бъде така..., рисковете за спад изглежда са по-малко на трудовия пазар, растежът определено е по-силен, отколкото си мислехме, а инфлацията е малко по-висока“, каза Пауъл на събитие на New York Times. „Затова добрата новина е, че можем да си позволим да бъдем малко по-предпазливи, докато се опитваме да намерим неутралното ниво“, допълни той.
В половинчасовото си интервю по широк набор от теми Пауъл засегна слабо паричната политика и икономиката. То вероятно е неговото последно преди заседанието на 17 и 18 декември, тъй като спокойният период, в който представителите на Фед се въздържат да говорят за паричната политика преди заседанието си, започва в събота.
Задълбочените коментари на някои от ключовите колеги на Пауъл тази седмица насочиха в посоката на трето поредно понижение на лихвите, като гуверньорът Кристофър Уолър заяви в понеделник, че „клони към“ намаление, докато други отказаха да се ангажират предварително с резултата.
Изказването на Пауъл в сряда изглежда е в унисон с по-предпазливия блок от представители на централната банка и до голяма степен повтаря последната му публична поява в средата на ноември, когато той заяви, че Фед може да обсъди „предпазливо“ пониженията на лихвите си и не бива да бърза.
Оттогава данните за инфлацията и работните места и изказването на Уолър засилиха значително пазарните очаквания за ново понижение на ключовата лихва с четвърт пункт до диапазона 4,25-4,50%.
Председателят на Фед настоява централната банка да запази всичките си варианти за действия в момент на нараснала несигурност за формата на по-широката икономическа политика през следващата година. Някои се притесняват, че напредъкът към овладяване на инфлацията е спрял, а опасенията за спад на пазара на труда засега не се оправдават.
Пауъл заяви в сряда, че понижението на лихвите с половин пункт от Фед през септември е целяло да изпрати „силен сигнал, че ще продължим да подкрепяме трудовия пазар, ако той продължа да отслабва“. Тогава безработицата се увеличи, а ръстът на работните места се забави и поне един представител на Фед изрази публично притеснение, че следващият проблем на централната банка може да бъде твърде ниската инфлация.
„През следващите няколко месеца някои данни бяха ревизирани и това ясно показва, че икономиката е дори по-силна, отколкото смятахме“, заяви Пауъл.
Представителите на Фед ще получат нови данни за трудовияп пазар в петък и за инфлацията следващата седмица, които ще им помогнат да вземат не само решението за паричната политика на последното си заседание за годината, а и да подготвят прогнозите си за икономиката за догодина.
Докато Пауъл говореше, Фед публикува допитване, според което бизнесът в страната е оптимист за нарастващо търсене през следващите месеци, но в същото време е притеснен от възможни последици за инфлацията от митата, които новоизбраният президент Доналд Тръмп се закани да наложи.