През ноември активността в сферата на услугите в САЩ се е разширила с най-бавния темп от три месеца насам, тъй като търсенето и ръстът на заетостта се забавят, а това показва, че най-голямата част от икономиката губи инерция.
Индексът на Института за управление на доставките (ISM) в сферата на услугите е спаднал с 3,9 пункта до 52,1 пункта. Това е първото му понижение от юни насам. Въпреки че резултат над 50 пункта означава разширяване, той не оправдава прогнозите в анкета на Bloomberg сред икономисти.
Показателят за новите поръчки се е понижил с 3,7 пункта до тримесечно дъно от 53,7 пункта. Измерителят на бизнес активността, който е паралелен на показателя за фабричната продукция на ISM, също се е понижил до най-ниското ниво от август насам.
„Това затвърждава мнението от последните няколко месеца, че секторът на услугите се е върнал към устойчив растеж“, посочи в изявление Стив Милър от ISM. „Не е изненадващо, че последиците от изборите и митата бяха споменавани често, с предпазливи прогнози, свързани с потенциалното въздействие върху конкретните отрасли“, добави той.
В съчетание с данните от началото на тази седмица, показващи осми пореден месец на свиване в производството, проучването за сектора на услугите предполага умерен икономически растеж в последното тримесечие на 2024 г.
Четиринадесет индустрии отчитат ръст през ноември, начело с услугите в областта на ресторантьорството и хотелиерството, развлеченията и здравеопазването. Добивната промишленост и недвижимите имоти са сред трите индустрии, които регистрират спад.
Намаляването на бизнес активността, заедно с четвъртия месец на намаляване на поръчките и спад в търсенето на експортни стоки, доведе до забавяне на растежа на заетостта при доставчиците на услуги. През миналия месец показателят на ISM се е понижил с 1,5 пункта до 51,5 пункта.
На фона на умереното търсене сроковете за доставка също са се съкратили, като показателят на ISM отново слезе под 50 пункта. Междувременно индексът на цените, платени за материали и услуги, се е повишил, което е знак, че секторът продължава да се бори с нараснал натиск върху разходите.