IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ноември е бил мрачен за частния сектор в еврозоната и водещите ѝ икономики

През миналия месец секторът на услугите в Германия се е свил за първи път от девет месеца насам

13:13 | 04.12.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Бизнес активността в еврозоната е спаднала рязко през миналия месец, сочат публикувани в сряда данни. Окончателният съставен индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за валутния съюз, изготвян от S&P Global и смятан за добър показател за общото икономическо състояние, е спаднал до 48,3 пункта през ноември спрямо 50 пункта през октомври, предава Ройтерс.

Това е малко повече от предварителната оценка за 48,1 пункта, но все още е твърдо под границата от 50 пункта, разделяща растежа от свиването.

„Секторът на услугите, който поддържаше цялостната икономика, сега се свива за първи път от януари насам. Това е лоша новина за общите перспективи за растеж, още повече че тази слабост се наблюдава в трите най-големи икономики в еврозоната“, заяви Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка.

PMI индексът, обхващащ сектора на услугите, се е понижил през миналия месец до 49,5 пункта от 51,6 пункта. Това е първият му месец под 50 пункта от януари насам.

Въпреки тези данни компаниите от сектора на услугите са увеличили броя на служителите си, като индексът на заетостта е скочил от 50,3 пункта на 51 пункта.

Германия

Според публикуваните днес данни през ноември секторът на услугите в Германия се е свил за първи път от девет месеца насам, тъй като условията на търсене продължават да се влошават. Окончателният индекс на мениджърите по поръчките в сектора на услугите е спаднал до 49,3 пункта през ноември от 51,6 пункта през октомври.

Икономиката на Германия е затруднена от слабото търсене, засилващата се конкуренция от чужбина и политическата несигурност, след като спор за бюджета за догодина сложи край на управляващата тройна коалиция. Предсрочните парламентарни избори ще се проведат през февруари.

„След осем месеца на растеж, PMI индексът за услугите се понижи до отрицателна стойност. Това означава, че той вече не може да компенсира рецесията в индустриалния сектор и икономиката може да изпадне в стагнация или дори да се свие през четвъртото тримесечие на годината“, посочи Де ла Рубия.

Комбинираният PMI индекс, който включва услугите и промишлеността, е спаднал до 47,2 пункта през ноември от 48,6 пункта през октомври.

Темповете на съкращаване на работни места в сектора на услугите леко са намалели, въпреки че заетостта се свива вече пет последователни месеца - най-дългият период от 2009 г. насам.

Разходният натиск се е засилил, движен от повишаването на заплатите, което е довело до ускоряване на производствената инфлация до най-високата ѝ стойност от април насам.

Франция

Политическата несигурност във Франция е засегнала сектора на услугите, като рискът правителството на министър-председателя Мишел Барние да се разпадне е натежал върху втората по големина икономика в еврозоната.

Окончателният PMI индекс в сферата на услугите се е понижил до 46,9 пункта през ноември от 49,2 пункта през октомври. Окончателният съставен PMI, който включва както сектора на услугите, така и производствения сектор, е спаднал до 45,9 пункта през ноември от 48,1 пункта през октомври.

Секторът на услугите във Франция губи позиции в продължение на три поредни месеца, като оживлението в бизнеса, настъпило по време на Олимпийските игри в Париж, е неутрализирано от нарастващите политически тревоги.

„Положителните сигнали от PMI индекса за френския сектор на услугите, които се наблюдаваха през лятото, отчасти поради Олимпийските игри, вече са в миналото“, заяви икономистът от Хамбургската търговска банка Тарик Камал Чаудри.

Доверието на френския бизнес се е понижило през ноември до най-ниското си ниво от повече от четири години насам, сочи още проучването.

„Това показва колко крехки са бизнес настроенията на фона на по-нататъшната политическа несигурност, ако правителството на малцинството на Мишел Барние приключи с крах заради бюджетната безизходица“, добави Чаудри.

Италия

Междувременно активността в сектора на услугите в Италия се е свила през ноември за първи път тази година, което говори лошо за перспективите за растеж в третата по големина икономика в еврозоната. Индексът на мениджърите по поръчките е достигнал 49,2 пункта през ноември, което е спад спрямо 52,4 пункта през предходния месец.

Комбинираният индекс на мениджърите по поръчките, обединяващ услугите и производството, също отбелязва спад през ноември, като достигайки 47,7 пункта спрямо 51 пункта през предходния месец.

Икономиката на Италия е в застой през третото тримесечие спрямо предходните три месеца поради спад в износа и инвестициите, съобщи тази седмица националното статистическо бюро ISTAT.

Великобритания

През ноември частният сектор в съседната на еврозоната Великобритания е постигнал най-слабите си резултати от 13 месеца насам на фона на нарастващите опасения, свързани с повишаването на данъците в първия бюджет на лейбъристкото правителство. Комбинираният PMI индекс на S&P Global е спаднал от солидния ръст от 51,8 пункта през октомври до 50,5 пункта през миналия месец.

Тези данни вероятно ще обезпокоят министър-председателя Киър Стармър и финансовия министър Рейчъл Рийвс, след като те обещаха да увеличат годишния растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) до най-силния в Г-7. Първият им бюджет бе посрещнат с отпор от страна на бизнеса, след като фирмите бяха засегнати от поредното голямо увеличение на минималната работна заплата и от по-голямата част от данъчните увеличения на Рийвс в размер на 40 млрд. паунда.

„Притесненията относно въздействието на политиките на новото правителство, по-специално тези, които повишават разходите за заетост, бяха широко отразени като водещи до по-мрачна оценка на перспективите за бизнес инвестиции и по-широките икономически перспективи на Обединеното кралство“, коментира Тим Мур, икономически директор в S&P Global Market Intelligence.

S&P Global посочва, че в отговор на големия ръст на разходите, предизвикан от бюджета, предприятията са прибегнали до замразяване на наемането на служители и не са заменили доброволно напусналите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:14 | 04.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още