Строители, земеделци, полиция
Недостигът на кадри е остър в производството, логистиката и ИТ сектора, но се усеща най-силно в строителството, което води до повишаване на цените и нарушаване на сроковете и качеството, уточнява Лидия Катаскина, директор „Човешки ресурси“ в „Главстрой“.
Сергей Пахомов, директор на уралската строителна фирма Golos Group, посочва, че компанията трябва да реши дали да поема нови проекти. „Не защото няма пари, а дали ще има достатъчно хора, които да дойдат да работят на строителната площадка?“, казва той и прогнозира, че проблемът ще се задълбочи през следващите пет години.
По оценка на министъра на земеделието Оксана Лют през 2023 г. около 200 хил. души, или 3,3% от всички селскостопански работници, ще напуснат сектора. Асоциацията на земеделските производители InterAgroTech заяви, че недостигът засяга всичко – от сеитбата до прибирането на реколтата, като се отразява на качеството и безопасността.
Недостигът е сериозен и в Министерството на вътрешните работи, което ръководи полицията, заяви тази седмица Валентина Матвиенко, председател на горната камара на руския парламент. Министерството съобщи, че броят на незаетите длъжности се е удвоил за две години и в началото на ноември е достигнал 173 800 души, или 18,8% от общия брой на служителите.
„За какво качество на работата, за какъв ред и законност можем да говорим, включително по въпросите на миграцията, разпространението на наркотици и други?“, пита реторично тя.
Недостиг на мигранти
Компаниите, като например водещият търговец на дребно X5, искат да се цифровизират, но - както отбелязва централната банка, западните санкции затрудняват вноса на съответното оборудване от чужбина.
Миналата седмица министърът на икономиката Максим Решетников призова регионите да наемат млади хора, пенсионери и хора с увреждания, както и да премахнат ограниченията за извънреден труд.
Ограниченията за наемането на мигранти обаче остават, въпреки че според бизнес лобито RSPP две трети от компаниите се затрудняват и да привлекат чуждестранните работници, от които се нуждаят. Андрей Костин, главен изпълнителен директор на банка ВТБ, заяви тази седмица, че без мигранти руската икономика няма да може да диша. „Лесно е да ги изгоним, но е необходимо някой да работи“, добавя той.
Икономисти и специалисти по набиране на персонал очакват трудностите с работната ръка в Русия да се задълбочат - фактор, който може да допринесе за забавянето на растежа.
Министерството на икономиката на Русия очаква ръстът на икономиката да се забави от приблизително 3,9% през тази година до 2,5% през следващата.
Недостигът на лекари може да нарасне до 40-45% от сегашните 25,7% през следващите пет до седем години, смята Марк Денисов, комисар по правата на човека в Красноярския край.
Руските власти твърдят, че до 2030 г. икономиката ще се нуждае от допълнителни 2,4 млн. души в сферата на производството, транспорта, здравеопазването, социалните услуги, научните изследвания и информационните технологии. „Все още не знаем откъде ще ги намерим“, заяви през юни заместник министър-председателят Дмитрий Чернишенко. „Сега всички вярваме, че изкуственият интелект ще ни спаси, защото какво друго ще успее да го направи?“, казва още той.
преди 1 час Съвсем хипотетично:Тръмп идва на власт и Путин получава всички окупирани територии и Крим. Войната свършва. Какво следва от ден първи след войната за Русия не ми се мисли :)Стотици хиляди що годе образовани и мислещи избягали в чужбина, безброй ранени, загинали или трайно осакатени, разруха колкото искаш.....да не говорим че с търговията и технологиите от запад са приключили за доста дълго време:))) Ще се радват на нещо ако им подхвърлят Иран, северна Корея и Китай:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар