IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мексико: Митата на Тръмп ще унищожат 400 хил. работни места в САЩ

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум заяви, че страната ѝ ще предприеме ответни мерки, ако митата действително бъдат наложени

08:19 | 28.11.24 г.
Доналд Тръмп и президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум проведоха телефонен разговор в сряда. Снимка: Bloomberg
Доналд Тръмп и президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум проведоха телефонен разговор в сряда. Снимка: Bloomberg

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум заяви в сряда, че страната ѝ ще предприеме ответни мерки, ако избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни заканата си да наложи повсеместни мита от 25%. Според правителството ѝ този ход може да унищожи 400 хил. работни места в САЩ и да повиши цените за американските потребители.

„Ако има американски мита, Мексико също ще повиши митата“, каза Шейнбаум на пресконференция в най-ясното си заявление до момента, че страната подготвя евентуални ответни търговски мерки срещу основния си търговски партньор.

Министърът на икономиката на Мексико Марсело Ебрард, който също присъства на пресконференцията, призова за повече регионално сътрудничество и интеграция вместо война от ответни вносни мита.

„Това е като да се простреляш в крака“, каза Ебрард по повод предлаганите мита от Тръмп, които нарушават споразумението за свободна търговия между Мексико, Канада и САЩ.

Ебрард предупреди, че митата ще доведат до големи загуби на работни места в САЩ, по-нисък растеж и ще нанесат удар на американските компании, които произвеждат в Мексико, като на практика удвоят данъците, които те плащат. „Последиците за компаниите са огромни“, изтъкна той.

Предлаганите мита ще нанесат особено тежък удар на водещите трансгранични износители в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis, добави Ебрард.

Той отбеляза, че 88% от пикапите, които се продават в САЩ, се произвеждат в Мексико и техните цени ще нараснат. Тези автомобили са популярни в селските райони, които масово гласуваха за Тръмп. „По наша оценка средната цена на пикапите ще нарасне с 3000 долара“, каза Ебрард.

Шейнбаум и Тръмп са провели телефонен разговор в сряда и са обсъдили водещи теми от дневния ред на избрания за президент на САЩ.

Тръмп заяви, че митата ще останат в сила, докато притокът на опиати, особено на фентанил, и на мигранти в САЩ не бъде поставен под контрол. В публикация в социалната си мрежа Truth Social той отбеляза, че Шейнбаум „се съгласи да спре миграцията през Мексико в САЩ, като на практика затворим южната си граница“. Той определи разговора като „много продуктивен“.

По-късно Шейнбаум реагира в социалната мрежа Х и заяви, че в разговора с Тръмп е очертала миграционната стратегия на Мексико, която предвижда „грижа за мигрантите“, преди да пристигнат на границата между САЩ и Мексико. „Позицията на Мексико не е да затвори границите, а да изгради мостове между правителствата и техните народи“, допълни тя.

В следборсовата търговия в сряда мексиканското песо засили позициите си с близо 1% спрямо долара, в контраст със загубите, които записа предходните дни.

Изтриване на печалби

Автомобилната индустрия е най-значимият производствен сектор в Мексико, като изнася предимно за САЩ. Тя съставлява близо 25% от цялото автомобилно производство в Северна Америка.

Според анализатори в Barclays предлаганите мита „може да изтрият на практика всички печалби“ на трите големи автомобилни производителя от Детройт.

Брайън Хюс, говорител на преходния екип на Тръмп, заяви, че митата ще защитят американските производители и работници от „несправедливи практики на чуждестранни компании и чуждестранни пазари“. Хюс допълни, че Тръмп ще задейства политиките, за да направи живота по-достъпен и по-проспериращ за страната му.

GM и Stellantis са отказали коментар. Ford не е коментирала как заплахата за мита ще засегне бизнеса ѝ, но заяви, че произвежда повече автомобили в САЩ, отколкото повечето големи автомобилни компании.

Мексиканската автомобилна група AMIA заяви, че ще се подготви за всяка възможност и ще изчака предприемането на официални действия.

Институтът за международни финанси предупреди, че отношенията между Мексико и САЩ ще бъдат предизвикателни в бъдеще. „Налагането на мита в крайна сметка води до нарастване на протекционизма и други политики, засягащи обменния курс и цените на суровините, може да имат значителни последици за региона“, отбеляза институтът.

Споразумението за свободна търговия между САЩ, Канада и Мексико трябва да бъде подложено на преглед през 2026 г.

Катя Гоя, директор на международните икономически политики в Grupo Financiero Banorte, коментира, че е възможно трите страни да се стремят към цялостно предоговаряне на пакта, а не само да го потвърдят в сегашната му форма.

„Последиците от търговски конфликт ще бъдат по-нисък икономически растеж в САЩ, по-висока безработица и по-висока инфлация“, предупреди тя.

Ебрард съобщи, че търговията между САЩ, Канада и Мексико е възлязла на 1,78 трлн. долара през деветмесечието на тази година. „Може да се разпокъсаме и разделим с митата. Мексико не желае конфликти и разделения, а изграждане на по-силен регион“, изтъкна той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:20 | 28.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още