Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ - широк показател, който Федералният резерв предпочита като измерител на инфлацията - се е повишил с 0,2% на месечна база през октомври. Това сочат нови данни, цитирани от CNBC.
На годишна база увеличението достига 2,3%. И двете стойности са в унисон с прогнозата на икономистите от Dow Jones.
Като се изключат волатилните цени на храните и енергоносителите, основната инфлация се повишава с 0,3% на месечна база и с 2,8% спрямо октомври миналата година. Тези резултати също отговориха на очакванията на експертите.
Цените на услугите са генерирали по-голямата част от инфлацията за месеца, повишавайки се с 0,4%, докато цените на стоките са спаднали с 0,1%. Цените на хранителните продукти са останали без съществена промяна, докато тези на енергията са се понижили с 0,1%.
Централните банкери се стремят към инфлация от 2%, като измерителят PCE е над това ниво от март 2021 г. насам и достигна връх от 7,2% през юни 2022 г. Това накара Фед да започне агресивна кампания за повишаване на лихвените проценти.
Макар че инфлацията в САЩ се забави значително, след като централната банка затегна паричната си политика, високите цени продължават да бъдат сериозен проблем за домакинствата в страната. Те бяха и ключов компонент от кампанията за президентските избори на 5 ноември, при които Доналд Тръмп си спечели втори мандат начело на Белия дом.