Все повече норвежци биха искали страната им да се присъедини към Европейския съюз (ЕС), въпреки че лагерът на противниците все още има преднина, сочи обществено допитване. То беше публикувано в сряда, в навечерието на 30-та годишнина от последния референдум, който Норвегия проведе по въпроса, предава Ройтерс.
Скандинавската страна за последно каза „не“ на присъединяването към блока на 27-28 ноември 1994 г. Тя гласува срещу членството и на референдум през 1972 г.
Вместо това от 1994 г. Норвегия е част от Европейското икономическо пространство (EEA), което позволява свободен приток на хора, стоки, услуги и капитали между европейския блок и страните членки извън ЕС Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
Около 46,7% от норвежците твърдят, че страната им не трябва да се присъединява към ЕС, а 34,9 на сто са на мнение, че тя трябва да е част от блока. 18,4% нямат мнение, сочи допитването на института Sentio, публикувано от ежедневника Nationen.
Противопоставянето на членството е намаляло от над 70% през 2016 г. и сега е на най-ниското си ниво от 2009 г. насам, докато подкрепата е нараснала с около 20% през последното десетилетие, съобщава Nationen.
Във времена на криза норвежците обичайно са по-проевропейски ориентирани, но като цяло остават доволни от положението да са извън съюза, като само „сътресение“ може да промени мненията, счита Киетил Алстадхайм, автор на мемоарите от 2024 г. „Всички сгрешиха: За Норвегия като страна в ЕС“.
„Ако имаме търговска война или пандемия от птичи грип, или нещо още по-лошо, това може да промени мненията“, отбелязва той.
Като цяло не се води политически дебат за присъединяване, тъй като двете основни партии – лейбъристите и консерваторите, както и водещият профсъюз и основните бизнес организации са против започването на нов дебат, казва Алстадхайм.
„Те не искат да се превърнат в Дейвид Камерън“, коментира той, имайки предвид обещанието от 2013 г. на тогавашния британски премиер да свика референдум за излизане от ЕС.
„Техният страх е, че ако започнат нов дебат за членство в ЕС сега, той ще застраши сътрудничеството, което Норвегия има чрез споразумението за EEA“, отбелязва Алстадхайм.
Норвегия не е част от митническия съюз на ЕС, общата земеделска и риболовна политика, паричния съюз, търговската политика, външната политика и политиката в областта на сигурността, правосъдието и вътрешните работи.
Допитването в началото на ноември е било проведено сред 1000 души, съобщава Nationen.
преди 2 часа *Норвегия е част от Европейското икономическо пространство (EEA), което позволява свободен приток на хора, стоки, услуги и капитали* - Това, което беше замисълът на Бащите на ЕИО и трябваше да бъде Европа. Сега Норвегия се къпе в благата на една умно замислена икономическа среда, без да плаща за политическото ммаллоумие на шайката неокоммуннета-комисари в Брюксел. Без ЕС и неговото американско правителство-комисия в Брюксел, членовете на ЕИО щяха да общуват помежду си както с Норвегия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар