Швейцария се опитва да ограничи имиграцията от своя най-голям търговски партньор - Европейския съюз (ЕС), тъй като бумът на заетостта, задвижван от бизнес модела на страната с ниски данъци, превръща нарастването на населението в политически „горещ картоф“, пише Дейв Греъм за Ройтерс.
Въпросът беше фактор за провалянето на преговорите през 2021 г. за преразглеждане на правилата, регулиращи годишната търговия на стойност около 300 млрд. швейцарски франка, и заплашва да го направи отново, след като Брюксел и Берн подновиха преговорите през март, стремейки се да постигнат споразумение до края на годината.
На фона на бурното нарастване на населението, което подхранва призивите на швейцарските националисти за отхвърляне на по-тесните връзки с блока, Швейцария се стреми да въведе „защитна клауза“ в споразумението с ЕС, която ще ѝ позволи да контролира имиграцията, твърдят дипломати и законодатели.
Откакто през 1999 г. Швейцария си осигури неограничен достъп до единния пазар на ЕС, икономиката ѝ се развива по-бързо от тази на Германия, Австрия, Франция и Италия, чиито съседи изоставаха в растежа си през предходното десетилетие. Ръстът на работните места е по-бърз, а средните заплати са се увеличили повече.
Населението на страната, което през 1995 г. по данни на Световната банка е било едва 7 млн. души, сега е над 9 милиона.
„Това е резултат от успешната история на нуждата от много работници в Швейцария“, казва Петер Фишер, председател на борда на директорите на металообработващата компания Fischer Reinach. Той иска споразумението да бъде актуализирано, така че швейцарските фирми да могат да продължат да наемат свободно работници от 27-те страни от ЕС.
Швейцарското министерство на външните работи съобщи, че правителството разбира колко важно е свободното движение за икономиката и иска да установи конкретика по механизма за защита.
„От решаващо значение за правителството е свободното движение на хора и имиграцията от ЕС да се осъществяват на пазара на труда, а не в системата за социално подпомагане“, се казва в изявление на ведомството.
Регулации и данъци
В основата на загрижеността на правителството е стремежът на най-голямата група в Долната камара на парламента - дясната Швейцарска народна партия (SVP), да разпише ограничения върху населението в закона.
SVP твърди, че инфраструктурата ще бъде претоварена, а наемите ще скочат, ако не се спре достигането на население от 10 млн. души до 2050 г. - число, което е напът да бъде достигнато много по-рано.
Миналата година населението на Швейцария се увеличи с най-бързия си темп от шест десетилетия насам, а от средата на 90-те години на миналия век темпът на нарастване е повече от четири пъти по-висок от този в ЕС.
Свободното движение е стълб на единния пазар и дипломатите не очакват да бъде предоставено официално ограничение. Но те изразяват увереност, че може да бъде сключена сделка.
След като през 2016 г. Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз, Брюксел се стреми да убеди една от най-богатите страни в света да го приеме. Това обаче няма да е краят на проблема. Швейцарският парламент ще трябва да одобри всяка предложена сделка, както и швейцарските гласоподаватели, ако - както е вероятно - по-късно тя бъде подложена на референдум.
Швейцария е силно зависима от имигрантите. По официални данни около 27% от населението са чужденци - над четири пъти повече от средното за ЕС.
Много компании са се преместили в Швейцария, за да се възползват от ниските данъци - нещо, което струва скъпо на съседите ѝ от ЕС, заяви Жаклин Бадран, предприемач и депутат от лявоцентристката Социалдемократическа пария (СП).
„Ние им отнехме данъчната основа“, каза тя. „Ако искаме по-малко имиграция, трябва да спрем да привличаме капитали.“
Според данни на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) комбинираната ставка на корпоративния данък в страната през 2023 г. от 19,7% е с над 10 процентни пункта по-ниска от тази в Германия. Тя е по-ниска от тази на Италия с осем пункта, с шест пункта по-ниско спрямо Франция и с четири – в сравнение с Австрия.
В някои швейцарски кантони, като например Цуг, ставката е далеч по-ниска.
Нови хоризонти
На глава от населението в Швейцария се намират около три пъти повече компании от класацията Fortune Global 500, отколкото в Съединените щати, начело с корпоративни гиганти като Nestle, Glencore, Roche и Novartis.
Ако компаниите вече не разполагат със същата свобода на наемане на персонал, те ще трябва да потърсят други възможности, казва Роланд Мюлер, ръководител на Швейцарската асоциация на работодателите.
„Тогава се насочвате към преместване на работни места, преместване на производството и т.н.“, посочва той пред Ройтерс.
Несигурността относно бъдещите търговски правила вече накара някои фирми да разширят дейността си извън Швейцария.
Компанията за медицински технологии Ypsomed планира около 1,5 млрд. евро инвестиции в нови фабрики и съоръжения през следващите пет години, но по-малко от една десета от тях ще бъдат в Швейцария, заяви главният изпълнителен директор Симон Мишел.
„Защо да имам повече фабрики тук, ако не мога да докарам хората?“, пита Мишел, който е водещ защитник на актуализирането на споразумението между Швейцария и ЕС.
Швейцарският медико-технологичен сектор е в челните редици на предприятията, които усещат негативното влияние на остарелите разпоредби.
През 2021 г. споразумението за взаимно признаване на индустрията с ЕС изтече с появата на нови правила, което лиши фирмите от безпрепятствен и недискриминационен достъп до единния пазар. За да го заобиколят, те трябваше да пререгистрират продуктите си в Европа. Между 2019 г. и 2021 г. Ypsomed е похарчила около 30 млн. швейцарски франка за регистриране на дейността си в Германия и за получаване на разрешение за продуктите си за пазара на ЕС.
„Така че след 40 години в регулаторно отношение вече не сме швейцарска фирма, а европейска, германска фирма“, посочва Мишел.
преди 1 месец Ми тя Швейцария е една шепа държава, ще се събере цялата в Южна България и отгоре на всичко по-голямата част от тази територия е планинска.Логично е да хората да се притесняват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар