Избраният за президент Доналд Тръмп обеща високи мита за три страни, които са най-големите търговски партньори на САЩ – Канада, Мексико и Китай, като разкри подробности как ще приложи предизборните си обещания, които може да предизвикат търговски войни, предава Ройтерс.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., заяви, че ще наложи мито от 25% върху вноса от Канада и Мексико, докато те не ограничат пренасянето през граница на опиоиди, най-вече фентанил, и преминаването на мигранти.
Тръмп очерта също „допълнително мито от 10% над всякакви допълнителни мита“ върху вноса от Китай в едни от най-конкретните си коментари за това как ще приложи икономическата си програма, след като спечели изборите на 5 ноември с обещанията „да постави Америка на първо място“.
„На 20 януари, като една от многото ми първи изпълнителни заповеди, ще подпиша всички необходими документи за налагането на мито от 25% върху всички продукти от Мексико и Канада, които влизат в САЩ“, заяви Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth Social.
Макар че арестите на мигранти достигнаха рекорд при мандат на Джо Байдън, подлагайки на натиск американските гранични власти, нелегалните преминавания на границата намаляха значително тази година, след като президентът въведе нови ограничения, а Мексико засили охраната.
Над 83% от износа на Мексико е отишъл за САЩ през 2023 г., както и 75% от канадския износ.
Митата може да създадат проблеми и за чуждестранните компании като много азиатски производители на автомобили и електроника, които използват Мексико като евтин входен пункт за американския пазар.
Заплахата на Тръмп от нови мита би нарушила условията на споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада. Сделката, която Тръмп превърна в закон през 2020 г., продължи предимно безмитната търговия между трите страни.
Канада и САЩ в един момент наложиха взаимни санкции върху продукти на насрещната страна по време на бурните преговори, които в крайна сметка доведоха до подписването на споразумението. Тръмп ще има възможността да го предоговори през 2026 г., когато според една от клаузите то трябва да бъде оттеглено или да бъдат проведени преговори за промени в пакта.
След като отправи заплахата си за митата, Тръмп проведе разговор с канадския премиер Джъстин Трюдо, в който двамата са обсъдили търговията и граничната безопасност, съобщи канадски източник, запознат с положението. „Те проведоха добър разговор и ще продължат да поддържат връзка“, допълни източникът.
Председателят на долната камара на мексиканския парламент Рикардо Монреал, член на управляващата партия „Морена“, призова за „използването на двустранни, институционални механизми за борба с трафика на хора, наркотици и оръжия“.
„Ескалацията на ответните мерки в областта на търговията само ще засегнат джобовете на хората и далеч няма да решат проблемите“, заяви той в публикация в социалната мрежа Х.
След съобщението на Тръмп доларът поскъпна рязко. Той отбеляза ръст от 1% спрямо канадския долар и 2% спрямо мексиканското песо, а фондовите пазари в Азия отбелязаха спад, както и фючърсите върху европейските индекси. Фючърсите върху S&P 500 се понижиха с 0,3%.
Китай: Никой не печели при търговски войни
Относно Китай избраният за президент на САЩ обвини Пекин, че не е предприел достатъчно силни действия, за да спре притока на незаконни опиоди през границата на САЩ от Мексико.
„Докато те не го спрат, ще наложим на Китай допълнително мито от 10% над всякакви допълнителни мита, върху всичките им многобройни продукти, пристигащи в САЩ“, заяви Тръмп.
Говорител на китайското посолство във Вашингтон критикува изказването му.
„Китай смята, че китайско-американското икономическо и търговско сътрудничество е вазимноизгодно по своя характер. Никой няма да спечели при търговска или митническа война“, коментира Лиу Пъню.
Посолнството посочи също стъпки, които според него е предприел Китай след срещата между САЩ и Китай през 2023 г., след която Пекин прие да ограничи износа на стоки, свързани с производството на опиоида фентанил, водеща причина за свръхдози с наркотици в САЩ.
„Всички те доказват, че идеята, че Китай преднамерено позволява прекурсори на фентанил да стигат до САЩ противоречи напълно на фактите и действителността“, допълни говорителят.
Преди време Тръмп обеща да прекрати статута на най-облагодетелствана нация на Китай и да наложи мита от над 60% върху китайския внос, много по-високи от наложените през първия му мандат.
Сега китайската икономика е в много по-уязвимо положение поради дългата имотна криза в страната, рисковете за дълга и слабото местно търсене.
Преди изборите на 5 ноември Тръмп обяви планове за мита от 10% до 20% върху целия внос. Той също така заяви, че ще наложи мита от 200% върху всяка кола, която преминава границата между САЩ и Мексико.
Тръмп изрази и намерение официално да задейства клауза за преглед на споразумението за свободна търговия с Канада и Мексико, след като встъпи в длъжност. В момента той се очаква през юли 2026 г.
Мексиканското финансово министерство заяви по повод обещанието на Тръмп за мита, че „Мексико е водещ търговски партньор на САЩ и споразумението за свободна търговия предоставя рамка на сигурност за страната и международните инвеститори“.
Икономисти казват, че общите митнически планове на Тръмп, вероятно неговата най-значима икономическа политика, ще върнат вносните мита на САЩ на нивата им от 30-те години на миналия век, ще ускорят инфлацията, ще сринат търговията между САЩ и Китай, ще предизвикат ответни мерки и значително ще пренаредят веригите за доставка.
Според тях митата ще бъдат платени от компаниите, които внасят продукти, подложени на мита, като тези разходи или ще бъдат прехвърлени на потребителите, или компаниите ще приемат по-ниски печалби.
Тръмп често говори, че страните ще платят като последица от плана му за мита, като заяви в понеделник, че Мексико и Канада ще „платят много висока цена“.
преди 38 минути Колкото и интересно да ти е нямаш акъл за да ги разбереш. Не се напъвай, знаем, че пак ще се ооакааш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час Луд умора няма! САЩ има търговски договор с Мексико и Канада. Интересно ми е как ще наруши договора без да получи ответни мита и ограничения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар